Ultrașii de la Rapid, Steaua și UTA s-au bătut în Giulești

Înainte de meci a avut loc o bătaie cruntă între ultrași. Cei de la CSA Steaua, înfrățiți cu cei de la UTA, s-au luat la bătaie cu rapidiștii. Jandarmeria a transmis că 4 persoane au fost rănite și au avut nevoie de îngrijiri medicale, iar 5 autoturisme au fost avariate. Au fost implicate 45 de persoane.

Conform informațiilor furnizate de Direcția Generală de Jandarmi a Municipiului București, s-a relatat că în jurul orei 20:30, în zona Podului Grant, a avut loc un incident între suporterii echipei FC Rapid și cei ai echipei FC UTA Arad, aceștia din urmă fiind însoțiți și susținuți de suporteri ai CSA Steaua București.

Un grup de aproximativ 50 de suporteri ai CSA Steaua București și FC UTA Arad s-au deplasat dinspre Piața Crângași spre stadion, nerespectând instrucțiunile de adunare și deplasare stabilite de autoritățile competente.

Jandarmii au intervenit și au identificat 45 de persoane implicate în incident, urmând să fie luate măsuri conform legislației în vigoare. De asemenea, Poliția Capitalei a deschis un dosar penal pentru „distrugere” și „tulburare a ordinii și liniștii publice”.

„Jandarmii au preluat grupul la intrarea de pe breteaua de coborâre a podului și, în timp ce se deplasau către stadion, un grup consistent de suporteri rapidiști a venit dinspre Parcul 9 Mai, pe sub pod, către suporterii oaspeți și au aruncat cu pietre către aceștia. În acest context, jandarmii au intervenit pentru aplanarea situației, ocazie cu care au stabilit identitatea a 45 dintre persoanele implicate, urmând a fi dispuse măsuri specifice, în conformitate cu prevederile cadrului legal în vigoare. Totodată, Poliția Capitalei desfășoară măsuri specifice de cercetare la fața locului, fiind deschis un dosar penal „in rem”, sub aspectul săvârșirii infracțiunilor de „distrugere” și „tulburare a ordinii și liniștii publice”, în conformitate cu prevederile Codului Penal”  a comunicat Jandarmeria.

Patru persoane au avut nevoie de îngrijiri medicale, iar cinci autoturisme au fost avariate în zona incidentului. Autoritățile continuă investigațiile pentru identificarea și sancționarea celor implicați conform legii.

Rapidul a învins UTA

În altă ordine de idei, meciul Rapid – UTA s-a încjeiat cu victoria la scor a giuleștenilor, scor 4-1 (2-1). La finalul partidei, tehnicianul arădenilor, Mircea Rednic, a acuzat arbitrajul.

”Am pornit de la 1-0, după, o fază fixă, 2-0. Apoi am revenit în joc, a venit golul nostru, ne-a dat mai mult curaj. Am început repriza a doua foarte bine, i-am dominat, am avut ocazii. În loc să vină golul de 2-2, am luat noi gol. Le-am făcut cadouri, astăzi a fost ziua cadourilor.

Am avut 25 de minute bune, am avut ocazii clare. Mingea a trecut milimetric, nu am avut nici șansă. Păcat, mai ales că e scorul ăsta, 4-1, se gândește lumea că ce ne-a dominat Rapidul. Realitatea nu e asta.

La golul patru, cascadorii râsului! Tu, arbitru, ce faci? Trebuie să te poziționezi, nu să stai în mijlocul terenului. Așa, la 4-1, dă urât. Îmi pare că scorul e prea drastic.

Le-am zis la pauză să aibă încredere, că știu ce înseamnă să conduci cu 2-0 și să intri cu 2-1 la pauză.

Eu spun că puteam și să câștigăm. Și reacția publicului a fost negativă, pentru că ei nu aveau soluții, i-am blocat foarte bine.

Au fost greșeli mari, decisive. La trei goluri au fost greșeli pe care nu ar trebui să le facă”, a declarat Mircea Rednic.