Cu Kylian Mbappe titular, Real Madrid a câștigat cu 2-0 în fața Atalantei

Real Madrid a câştigat Supercupa Europei cu Kylian Mbappe pe teren încă din primul minut. Francezul a marcat pentru 2-0, după ce scorul fusese deschis de către Federico Valverde. La final, Mbappe a declarat că debutul său la galactici a fost incredibil, pentru că a debutat în echipa blanco cu un trofeu.

Mbappe a mai declarat, după câştigarea Supercupei Europei, că pentru el este foarte important că a putut fi decisiv de la început și s-a declarat impresionat de atmosferă.

„(Seara) Mi-am imaginat-o în multe feluri, dar să încep cu un trofeu.. În primul rând, doar să joc pentru acest club, toată lumea ştie ce înseamnă asta pentru mine. Este incredibil. Atmosfera a fost magică. Real Madrid înseamnă trofeu şi trebuie să câştigi când eşti aici. Şi, bineînţeles, golul. Pentru un jucător ca mine, a fi decisiv imediat înseamnă totul. Sunt foarte fericit, chiar dacă există întotdeauna loc de mai bine, şi sunt conştient de asta”, a spus Mbappe la Canal+.

A luat cea mai mare notă

Superstarul francez Kylian Mbappe a fost folosit de Carlo Ancelotti ca atacant central într-un sistem 4-3-3 și a avut o prestație remarcabilă, încheiată cu un gol pentru noua sa echipă. După debutul său la Real Madrid în Supercupa Europei, Mbappe a primit nota 7,7.

Noua achiziție de pe Santiago Bernabeu a amenințat în repetate rânduri poarta adversă, reușind în final să marcheze în minutul 68, cu aproximativ 15 minute înainte de a fi înlocuit. Jude Bellingham i-a oferit lui Mbappé oportunitatea primului său gol în tricoul „Los Blancos”, cu o pasă pe jos în zona careului mic, iar Mbappé a înscris cu un șut puternic.

Pentru această evoluție, platforma SofaScore l-a notat pe Mbappe cu 7,7, fiind cea mai mare notă de pe teren, egalându-l pe Fede Valverde, marcatorul celuilalt gol. În plus, francezul a mai reușit un șut pe poartă, două driblinguri, 24 de pase și cinci dueluri câștigate.

Real Madrid, deținătoarea Ligii Campionilor, a câștigat miercuri seară, la Varșovia, Supercupa Europei, devenind echipa cu cele mai multe astfel de trofee. Madrilenii au învins Atalanta, câștigătoarea Ligii Europa, cu 2-0. Aceasta este a șasea Supercupă a Europei pentru Real Madrid, după cele obținute în 2002, 2014, 2016, 2017 și 2022, depășind FC Barcelona și AC Milan, care au câte cinci astfel de trofee. La Varșovia, au marcat Valverde în minutul 59 și Mbappe în minutul 68, acesta din urmă marcând la debutul său pentru madrileni.