A murit astrologul Minerva

Minerva, unul dintre cei mai renumiți astrologi din România, a lăsat în urmă o carieră impresionantă și o viață marcată de revelații profunde și evenimente tulburătoare.

Pe numele său real Gabriela Dima, Minerva s-a născut în județul Hunedoara și a avut un parcurs educațional remarcabil, care a inclus trei facultăți, printre care Dreptul, Psihologia și Institutul de Artă Teatrală și Cinematografică.

De-a lungul carierei sale, Minerva a reușit să combine pasiunea pentru astrologie cu pregătirea sa academică și experiențele trăite, devenind o figură esențială în domeniul astrologiei românești.

 

Astrologia – O cale de împlinire personală

Astrologia a fost pentru Minerva mai mult decât o simplă profesie; a fost o cale de înțelegere profundă a vieții și a destinului.

La vârsta de 14 ani, a început să studieze acest domeniu, realizând propria sa astrogramă. Rezultatele au fost, la acea vreme, nu doar surprinzătoare, dar și înfricoșătoare: la vârsta de 42 de ani, Minerva urma să experimenteze tragedia pierderii soțului și copilului său, un lucru care avea să devină realitate peste ani.

Deși începuturile în astrologie păreau doar o curiozitate adolescentină, talentul său în acest domeniu a evoluat rapid, iar ceea ce părea imposibil s-a transformat într-o parte centrală a identității sale.

În ciuda pierderilor devastatoare, care i-au marcat profund existența, Minerva a reușit să transforme durerea în motivație. Pierderea soțului și a copilului său, deși o tragedie personală imensă, a consolidat înțelegerea sa despre legăturile dintre viața de zi cu zi și forțele cosmice care guvernează destinele oamenilor. Aceste experiențe au făcut-o nu doar un astrolog de renume, dar și un om cu o puternică reziliență interioară.

Minerva a avut o carieră diversificată

În afacerea profesională, Minerva a excelat nu doar în domeniul astrologiei, dar și în alte arii. A fost procuror, jurnalist de investigație și a lucrat în diverse poziții administrative.

Chiar și atunci când și-a concentrat atenția pe alte domenii, astrologia a rămas pentru ea o pasiune esențială.

Într-o declarație din 2022, Minerva a menționat că lucra pentru Banca Națională a României într-o funcție de execuție, dar a precizat că acest lucru nu îi va mai permite să apară la televizor, semn că drumul său în astrologie a ajuns într-o nouă etapă.