Costel Căileanu, fost campion la culturism, și-a pierdut viața în urma unui accident auto. Potrivit autorităților, tragedia s-a produs în cursul acestei zile, pe drumul dinspre Năvodari spre Corbu.

Costel Căileanu și-a pierdut viața în urma accidentului

Din primele informații, au fost implicate două mașini. Șoferul ar fi pierdut controlul volanului, iar martorii spun că acesta se uita în telefonul mobil.

Astfel, avea să intre pe contrasens, ulterior izbindu-se frontal de celălalt autovehicul care circula regulamentar.

În urma impactului violent, ca urmare a vitezei extrem de mari de deplasare, ambele mașini au fost făcute praf.

Într-una dintre mașinile implicate se afla și Costel Căileanu, un multiplu campion naţional de culturism şi medaliat cu bronz la Campionatul Balcanic.

Martorii au sunat la numărul unic de urgenţă 112. La locul accidentului s-au deplasat echipaje ale SMURD, ale Ambulanţei, din cadrul Inspectoratului pentru Situaţii de Urgenţă (ISU) Constanţa, dar şi un elicopter SMURD.

Din nefericire, medicii nu au mai putut face nimic pentru a-l salva pe fostul campion.

De asemenea, o femeie a fost preluată de o ambulanţă şi transportată de urgenţă la spital.

Un alt bărbat a fost preluat de elicopterul SMURD şi dus la Unitatea de Primiri Urgenţe a Spitalului Judeţean de Urgenţă Constanţa.

Costel Căileanu

Fostul campion și-a sărbătorit recent ziua de naștere

Fostul campion a împlinit de curând 54 de ani, în ziua de 23 martie. Înainte de a se apuca de culturism, el a practicat timp de mai mulți ani și boxul.

Regretatul sportiv avea o carieră în culturism de aproape 20 de ani. El a cucerit mai multe titluri de campion al României.

În urma tragediei, mai mulți oameni și-au exprimat regretul pentru cele întâmplate.

„Dumnezeu să te ierte, campionule”; „Dumnezeu să te odihnească Costică”; „Dumnezeu sa te ierte campionule, drum lin către cer”, sunt doar câteva dintre mesajele publicate pe rețelele de socializare.

Costel Căileanu s-a născut în localitatea Alexandru Ioan Cuza, din județul Iași, și a venit la Năvodari, unde avea să se stabilească, în anul 1987.

Campionul concura pentru CS Farul Constanța. În momentul de față, avea la Năvodari un club propriu, denumit „CS Albatros”.

Clasat pe locul trei la Balcaniadă. Costică a venit apoi aproape de podium, pe locul patru, la un Campionat Balcanic al veteranilor, în 2017, după cum a câștigat mai multe cupe și Grand Prix-uri cu participare internațională, desfășurate în România.

Costel Căileanu a făcut o perioadă și box, la Petromidia Năvodari, având câteva victorii la pugiliști cunoscuți.