Măsuri severe după verificările ANPC
Autoritatea Națională pentru Protecția Consumatorilor (ANPC) a anunțat măsuri drastice în urma unor controale efectuate la mai multe locații de alimentație publică din Aeroportul Internațional Henri Coandă din București.
Acțiunea de control, coordonată de Președintele ANPC, Cristian Popescu Piedone, a avut loc la ora 17:30 și a vizat cinci unități operată de Dnata Catering SRL – Otopeni: Chozen Noodle, Origini, Fornetti, Hesburger și La Croissant.

Ce sancțiuni au fost aplicate?
În urma verificărilor, comisarii ANPC au identificat nereguli în toate cele cinci unități inspectate. Aceste abateri au dus la aplicarea a patru amenzi contravenționale, în valoare totală de 35.000 de lei.
De asemenea, au fost confiscate 61,62 kg de produse alimentare, cu o valoare de piață de aproximativ 11.000 lei, iar două invitații au fost emise pentru continuarea investigațiilor.

Principalele nereguli identificate
Printre neregulile constatate se numără:
- Nerespectarea gramajului produselor alimentare,
- Încălcarea normelor privind temperatura de păstrare a preparatelor calde,
- Lipsa etichetelor corespunzătoare, care să conțină informații esențiale de identificare ale produselor,
- Neafișarea informațiilor detaliate privind preparatele oferite spre vânzare,
- Deficiențe în ceea ce privește elementele de identificare ale produselor alimentare.
ANPC a controlat și tramvaiele din București
În noaptea de 19 spre 20 martie, Autoritatea Națională pentru Protecția Consumatorilor (ANPC) a efectuat un control la mai multe depouri de tramvaie din București, descoperind multiple nereguli ce pun în pericol siguranța pasagerilor. Ca urmare a verificărilor, 23 de tramvaie au fost temporar oprite din circulație, iar operatorul de transport public a fost somat să remedieze deficiențele identificate.
Printre problemele semnalate se numără igienizarea necorespunzătoare a vehiculelor, deteriorarea componentelor esențiale pentru siguranță, precum burdufurile sau parbrizele sparte, și condițiile necorespunzătoare ale interiorului tramvaielor, incluzând tapițerie ruptă și pavimente murdare. De asemenea, inspectorii ANPC au observat prezența infiltrațiilor și deteriorarea chederelor, ceea ce poate afecta etanșeitatea tramvaielor. În plus, au fost găsite radiatoare neigienizate, care pun în pericol calitatea aerului în interiorul vehiculului.
Controlul a fost realizat în depourile Dudești, Giurgiului, Alexandria, Militari, Colentina și Victoria, în timp ce Depoul Titan a fost temporar închis pentru reabilitare. Deși acest control nu a fost o premieră, având în vedere și verificările anterioare la Termoenergetica, măsurile luate de ANPC subliniază importanța respectării standardelor de siguranță și igienă pentru transportul public din Capitală.
În urma suspendării temporare a circulației tramvaielor afectate, STB (Societatea de Transport București) a anunțat că serviciul de transport public nu va fi perturbat semnificativ, datorită ajustării graficelor de circulație. Totodată, STB a subliniat că vechimea tramvaielor este un factor care contribuie la uzura acestora, iar reînnoirea flotei necesită investiții considerabile. În contextul acestei situații, autoritatea locală și ANPC au fost criticate pentru gestionarea unor astfel de probleme, având în vedere că ambele instituții sunt conduse de personal cu legături politice strânse.