Crin Antonescu, despre propunerea de a fi ales pentru prezidențiale

Crin Antonescu, fost lider politic și actual candidat la prezidențiale, își începe discuția despre motivele pentru care a decis să revină în politică, deși a petrecut o perioadă considerabilă departe de scena politică activă.

”Eram destul de abătut văzând finala care se contura. Văd bine România, este o țară în care s-a construit mult, dar o țară care nu are un bun acord între realitatea societății și a clasei politice. Cred că în bună măsură clasa politică a rămas în urmă cu exigentele electoratului”, spune Crin Antonescu.

Potrivit lui, în pofida progreselor, România încă se confruntă cu un decalaj între așteptările cetățenilor și realitatea politică.

Unul dintre principalele subiecte discutate este despre nemulțumirea electoratului față de vechea clasă politică, care a fost prezentă constant în fruntea țării.

”Eu cred că sistemul trebuie păstrat. Că trebuiau făcute schimbări în sistem, da, asta se poate întâmpla. Dar asta se poate întâmpla cu ceea ce există. Cei care au intrat în finală erau niște insideri.

Călin Georgescu este un personaj aparte. Eu sunt un om care a lipsit din peisajul politic 10 ani, am această experiență. Pot să spun foarte bine ce am făcut și ce nu în această perioadă politică”

Crin Antonescu subliniază că schimbările sunt necesare, dar trebuie făcute în cadrul existent, nu prin revoluționarea totală a structurii politice.

Crin Antonescu
SURSA FOTO: Dreamstime

O candidatură mai convingătoare ca oricând

În fața întrebării legate de competiția cu alți candidați mai noi și mai radicali, precum George Simion sau Nicușor Dan, Crin Antonescu se prezintă ca un om cu o pregătire politică solidă și cu un mesaj clar.

”Sunt, cred, un om preocupat și mai dotat de comunicare. Sunt un om cu suficientă experiență care să impună un alt ritm și o direcție pe care cei mai mulți oameni o doresc.”

Crin Antonescu
SURSA FOTO: Inquam Photos, George Călin

Un Guvern pentru România, nu pentru partid

În ceea ce privește viitoarea echipă guvernamentală, Crin Antonescu subliniază importanța unui prim-ministru capabil, care să lucreze pentru binele întregii țări.

”Eu îmi doresc să fie prim-ministru pentru că nu este guvernul meu. Este al României. Îmi doresc să fie un premier cel mai capabil. Există și varianta Ilie Bolojan”, a spu Antonescu la Pro TV.

Un alt subiect sensibil în politica românească este corupția. Antonescu susține că eliminarea acesteia trebuie să înceapă printr-un semnal clar din partea președintelui, care trebuie să desemneze oameni corecți în funcții cheie.

”Nu o să vă dau nume acum, deși sunt mulți oameni la care mă gândesc. Primul semnal pe care îl dă președintele ține de oamenii pe care îi numește și asta ar trebui să fie un semnal pentru toți candidații.”

Crin Antonescu a afirmat că Mircea Roșca este un conservator autentic, nu unul de circumstanță, și un om cu o conștiință religioasă accentuată.

El a mai spus că Roșca nu va conduce politica religioasă a României. De asemenea, Antonescu a subliniat că justiția în România are multe probleme, în special în ceea ce privește durata procedurilor și proceselor, și a adăugat că există în continuare oameni care au fost ocoliți.

Despre candidatura lui Victor Ponta

În ceea ce privește candidatul Victor Ponta, Antonescu nu ezită să exprime o poziție fermă.

”Asta este problema domnului Ponta. Eu nu l-aș vota. Când există mai mulți candidați, pentru fiecare dintre candidaturi, ceilalți sunt un risc”, mai spune el.

În final, Antonescu răspunde la întrebarea ce a devenit un clasic în astfel de interviuri: „Aș fi un președinte mai bun decât Klaus Iohannis?” Răspunsul său este unul ferm: „Dacă nu aș crede că pot fi un președinte mai bun, nu m-aș fi lansat în această cursă.”