Unul dintre cei mai mari fermieri din România cere stoparea importurilor de lapte din Ungaria

Autoritățile române sunt îndemnate să suspende importurile de lapte și produse lactate din Ungaria, după ce în această țară a fost depistată febra aftoasă, avertizează Dimitrie Muscă, unul dintre cei mai mari fermieri din România.

Muscă subliniază necesitatea unor măsuri preventive imediate, atrăgând atenția asupra riscurilor majore pe care le-ar implica răspândirea bolii în România.

Riscurile febrei aftoase în România

Dimitrie Muscă, patron peste un holding agricol uriaș – 50.000 de porci, 3.000 de vaci, 7.600 de hectare de pământ –, privește înainte și vede pericolul. Nu e o temere vagă, ci o realitate care bate la ușă.

„Vin 500 de tone de lapte pe zi din Ungaria, cred că trebuie suspendate aceste importuri pentru o lună de zile, având în vedere perioada de incubație a bolii”, a declarat Muscă.

Fermierul explică faptul că febra aftoasă are o perioadă de incubație de 10-12 zile, timp în care se poate răspândi rapid între ferme. Deși s-au luat măsuri stricte de biosecuritate, acestea nu oferă garanții absolute.

„Dacă intră maladia în țară, nu o mai oprim, ar fi o tragedie, s-ar reduce efectivele de bovine la jumătate”, avertizează Dimitrie Muscă.

Sursă: Facebook

Suspendarea importurilor ar putea crea temporar probleme de aprovizionare, dar Muscă susține că acest lucru nu ar trebui să ducă la creșteri de prețuri. El menționează că în magazinele sale, prețul laptelui va rămâne la 6 lei litrul. O soluție propusă ar fi reducerea temporară a livrărilor de lapte în școli.

Mai mulți fermieri români vor oprirea importurilor de lapte

Alex Culda, un crescător de oi și capre, împărtășește îngrijorările lui Muscă. El consideră că apariția febrei aftoase în România ar fi „o catastrofă” pentru fermieri și susține oprirea completă a importurilor din Ungaria, atât pentru lapte, cât și pentru carne.

Marcel Roșu, șeful DSVSA Arad, a informat că există deja măsuri la nivel național. Importurile de animale susceptibile la boală au fost oprite. Laptele și produsele lactate pot fi importate din Ungaria doar din afara zonei de restricție și cu condiția testării prealabile a animalelor.

Roșu subliniază că febra aftoasă este considerată mai gravă decât alte boli, inclusiv pesta porcină africană, din cauza capacității sale de a afecta multiple specii și de a se transmite prin aerosoli.

Care sunt măsurile implementate împotriva febrei aftoase

Centrul Național de Combatere a Bolilor a implementat măsuri de protecție pentru sectorul zootehnic român. Acestea includ interzicerea transporturilor de animale, furaje și alte produse conexe din Ungaria. De asemenea, anumite produse de origine animală din zona afectată nu mai pot fi introduse în România.

Febra aftoasă este o boală virală extrem de contagioasă, care afectează mai multe specii de animale domestice. Simptomele includ febră, vezicule la nivelul gurii și membrelor, pierderea apetitului și nas uscat.

Transmiterea se face în principal prin contact direct între animale, dar nu prezintă risc pentru om.