Peste 300 kg de deșeuri electrice transportate fără documente legale

Polițiștii din cadrul Serviciului de Ordine Publică și Secției 5 Urbane Timișoara au desfășurat o acțiune de control pe strada Recoltei din municipiul Timișoara. În timpul verificărilor, aceștia au oprit o autoutilitară ce transporta deșeuri electrice nepericuloase, având la volan un tânăr de 25 de ani.

La inspectarea vehiculului, polițiștii au constatat că autoutilitara transporta aproximativ 300 de kilograme de deșeuri electrice, însă fără documentele necesare reglementate de legislația specifică (H.G. nr. 1061/2008). Mai mult, șoferul nu deținea autorizația de mediu obligatorie pentru astfel de transporturi.

În urma abaterii constatate, tânărul a fost sancționat cu o amendă de 15.000 de lei, iar autoutilitara a fost confiscată. Acțiunea a fost susținută de Direcția Generală a Poliției Locale Timișoara, subliniind importanța respectării normelor de protecție a mediului și a reglementărilor privind transportul deșeurilor.

deseuri
SURSA FOTO: pressalert.ro

Amendă de 6.000 de lei pentru abandonarea deșeurilor pe o stradă din Reșița

Primăria Reșița, împreună cu Poliția Locală, își intensifică acțiunile împotriva abandonării ilegale a deșeurilor, o practică ce afectează grav mediul urban. În urma unui incident semnalat de localnici, autoritățile au reușit să identifice un individ care a aruncat deșeuri pe strada Călărașilor din oraș, la începutul lunii februarie 2025.

Camera de supraveghere din zonă a surprins momentul în care persoana respectivă a abandonat ilegal gunoiul din mașină. Grație acestor imagini, polițiștii locali au reușit să stabilească rapid identitatea făptașului, aplicându-i o amendă substanțială de 6.000 de lei. În plus, individul a fost obligat să efectueze curățenia în zona afectată, conform reglementărilor legale în vigoare privind protecția mediului.

30.000 de lei pentru un bărbat din comuna Budești

Un bărbat din județul Vâlcea a fost amendat cu 30.000 de lei după ce a fost prins aruncând deșeuri provenite din construcții într-un pârâu din comuna Budești, situată în apropierea municipiului Râmnicu Vâlcea. Incidentul a avut loc joi după-amiază, când o patrulă de jandarmi l-a surprins pe acesta, alături de alți doi bărbați, în timp ce descărcau deșeurile dintr-o autoutilitară.

Conform reprezentanților Inspectoratului de Jandarmi Județean (IJJ) Vâlcea, cei trei bărbați, cu vârste de 64, 45 și 37 de ani, au fost observați în timp ce aruncau materialele de construcții în albia pârâului Sâmnic, care traversează satul Barza. Proprietarul autoutilitarei, responsabil pentru transportul deșeurilor, a fost sancționat conform Ordonanței de Urgență nr. 92/2021, care reglementează gestionarea deșeurilor. În plus față de amenda substanțială, acesta a fost obligat să ridice deșeurile aruncate și să refacă terenul la starea sa inițială.

Pe lângă sancțiunea financiară, autoutilitara folosită pentru depozitarea ilegală a deșeurilor a fost ridicată în vederea confiscării. Autoritățile au subliniat că protejarea mediului este o responsabilitate legală, iar nerespectarea acesteia poate duce la sancțiuni financiare severe, de până la 45.000 de lei pentru persoanele fizice care încalcă reglementările.