Andreea Beatrice Ana a obținut medalia de aur la Campionatul European de Lupte de la Zagreb! Românca a câștigat cu 8-0 marea finală a categoriei 55 de împotriva Erikăi Bognar din Ungaria.

Al doilea aur european pentru Andreea Beatrice Ana

Este al doilea titlu european consecutiv pentru româncă, după cel din 2022 de la Budapesta.

„Aur! Medalie de aur pentru România și pentru Ana Andreea Beatrice, la Campionatul European Seniori 2023!  Luptătoarea noastră scrie și rescrie pagini de istorie, cucerind al doilea titlu continental consecutiv pentru luptele feminine românești!

S-a cântat imnul României în Arena de la Zagreb pentru Ana Andreea Beatrice, care a învins-o cu 8-0 în finala mare a categoriei 55 kg, pe Erika Bognar (HUN). Cu lacrimi de fericire, cu certitudinea unui viitor de excepție deja confirmat, Ana Andreea Beatrice devine dublă campioană a Europei la Seniori pentru România!

Felicitări, Andreea! Felicitări antrenorilor Nikolai Stoyanov, Adina Popescu, Marin Filip, antrenorului descoperitor Oancea Marian, staff-ului medical, precum și tuturor celor care au contribuit la pregătirea și parcursul ei! Vom reveni curând de la Zagreb cu festivitatea de premiere.”, a anunțat Federația Română de Lupte (FRL) pe Facebook.

David Popovici s-a calificat la Jocurile Olimpice de la Tokyo din 2024

Aceasta nu este însă singura performanță recentă a României pe plan sportiv. David Popovici a câştigat sâmbătă, 8 aprilie, a cincea medalie de aur la Campionatul Naţional de înot pentru seniori, tineret şi juniori, el impunându-se în proba de 100 m liber şi totodată reuşind baremul pentru Jocurile Olimpice din 2024.

Popovici a fost cronometrat cu timpul 47.61, iar pe locul doi s-a clasat Constantin Stoica (49.98), iar pe trei a terminat Patrick Sebastian Dinu (50.13).

„Am reuşit să fac astăzi pentru că mi-am propus. Nu e nicio grabă, aşa am spus zilele trecute. Atunci când nu-ţi doreşti ceva cu orice preţ reuşeşţti să atingi. Îmi propun foarte multe. Nuu mi-am propus nimic încă pentru Paris. La fiecare competiţie ne propunem eu şi natrenorul meu doar să fim ignoranţi faţă de limite”, a spus David Popovici după cursă.

El este al doilea sportiv al Team Romania care îndeplineşte baremul de calificare pentru JO Paris 2024, după atleta Delvine Relin Meringor (maraton). Este a doua ediţie de Jocuri Olimpice pentru David Popovici, după JO Tokyo 2020.