Avem o nouă medalie la Jocurile Olimpice. Ancuța Bodnar și Simona Radiș, argint la dublu vâsle

România a obţinut a treia medalie la Jocurile Olimpice de la Paris, după ce Ancuţa Bodnar şi Simona Radiş au câştigat argintul la dublu vâsle.

Finalul a fost de foc, iar sportivele noastre au reușit, după un efort supraomenesc, să termine pe poziția a doua și să câștige medalia de argint pentru România. Mai avem acum trei finale la canotaj și finalele fetelor la gimnastică și meci de polo.

”A fost o cursă grea şi pentru noi, una nu dintre cele mai reuşite. Am făcut unele mici greşeli care s-au văzut prin faptul că nu am reuşit să ne facem un ritm atât de bun, astfel încât să fim mai în faţă şi să nu aveţi voi atât de multe emoţii. Dar important este că am încheiat bine şi finala va fi una perfectă”, spunea Simona Radiș, după semifinale.

”Nu a fost niciun moment în care să mă gândesc că lupta este pierdută, toate cursele se termină în acelaşi punct, nu mai devreme sau mai târziu. Noi am dat totul, de aceea am şi reuşit să recuperăm şi să trecem primele linia de sosire”, a subliniat Radiş.

”Nu a fost cea mai bună cursă a noastră, dar am luptat până la ultima lovitură. Şi datorită acestui lucru am reuşit să câştigăm şi să le ajungem pe celelalte. Drept dovadă, că eram pe patru. După cum se ştie, este o finală olimpică, sunt cei mai buni dintre cei buni acolo şi toată lumea începe dintr-un punct şi termină într-un punct”,  a spus și Ancuţa Bodnar.

Popovici a luat și el bronzul aseară

David Popovici a câștigat și el, miercuri seară, medalia de bronz la proba de 100 de metri liber de la Jocurile Olimpice 2024 de la Paris, după ce a terminat cursa cu timpul de 47,49.

Medalia de aur a fost câștigată de chinezul Pan Zhanle (46,40 secunde), care și-a spulberat propriul record mondial.
Pe a doua treaptă a podiumului a urcat australianul Kyle Chalmers, care a înregistrat un timp de 47,48 secunde.
David Popovici spune că se sufocă în bazinul Complexului „Lia Manoliu” pe timp de iarnă

David Popovici a explicat că nu este normal să se sufoce în timpul antrenamentelor pe care le desfășoară în bazinul Complexului „Lia Manoliu” pe timpul iernii, când acesta este acoperit cu un balon.

„Aceste medalii aş vrea să însemne mai multă atenţie pentru sport, nu neapărat pentru înot, ci către sport în general. Pentru că fără sport nu prea avem cum să evoluăm atât de mult. Sunt destul de multe probleme la noi în ţară, dar faptul că se investeşte atât de puţin în sport este una dintre ele. Sportul poate fi unul dintre cei mai buni ambasadori ai ţării. Şi nu este de ajuns doar să vorbesc despre asta, pentru că sunt în lumina reflectoarelor şi toată lumea mă ascultă, pentru că oamenii de la conducere ştiu treaba asta, ci trebuie să punem şi presiune.

OK, e campion olimpic, medaliat cu bronz la Jocurile Olimpice, dar eu în timpul iernii, când e frig, la ‘Lia Manoliu’ se pune un balon în care în trei minute te sufoci. Eh, noi acolo ne antrenăm, pentru că acela e bazinul din interior de la ‘Lia Manoliu’… Sunt promisiuni de atâta timp, de atâţia ani, cum e şi cu patinoarul acela, cum sunt şi alte bazine, şi alte arene. Avem destule stadioane, dar bazine, săli pentru sporturi mai greu”, a spus el.

Dublul medaliat de la Paris a subliniat că România trebuie să investească mai inteligent în sport, pentru a putea avea un lot mai numeros la Jocurile Olimpice. Finala a fost cea mai rapidă din istorie, Pan doborându-și propriul record (46 sec 80/100) și câștigând aurul în 46 sec 40/100. Argintul i-a revenit fostului campion olimpic australian Kyle Chalmers, cu 47 sec 48/100, iar Popovici a fost cronometrat la 47 sec 49/100.

David Popovici a fost la doar o sutime de secundă în urma lui Chalmers și la o sutime de maghiarul Nandor Nemeth, care s-a clasat al patrulea.

După ce a câștigat aurul la 200 m liber luni, David Popovici a intrat în finală cu al cincilea timp din semifinale (47 sec 66/100).