Avem un nou Patzaichin?! Canotorul Cătălin Chirilă a doborât recordul olimpic. Așteptăm o nouă medalie

Sportivul român Cătălin Chirilă a realizat o performanță remarcabilă miercuri, la Jocurile Olimpice de la Paris, calificându-se direct în semifinalele probei de canoe simplu pe 1.000 de metri. El a câștigat seria a treia cu un timp de 3 minute, 44 secunde și 75/100, stabilind un nou record olimpic.

Chirilă, campion mondial în 2022 și vicecampion mondial în 2023, a depășit vechiul record olimpic de 3 minute, 46 secunde și 20/100, stabilit de spaniolul David Cal în 2004, la Atena.

În competiția de canoe simplu pe 1.000 de metri, primii doi sportivi din fiecare serie s-au calificat direct în semifinale, în timp ce ceilalți concurenți vor participa la sferturi, programate tot miercuri la ora 15:40.

Semifinalele sunt programate pe 9 august la ora 12:30, urmate de finalele B la 14:40 și finalele A la 14:50.

România a coborât pe 16 în clasamentul pe medalii

România are şapte medalii, trei de aur, trei de argint şi una de bronz. Aur au câştigat înotătorul David Popovici la 200 metri liber, canotorii Andrei Cornea şi Marian Enache la dublu vâsle masculin şi echipajul feminin de opt plus unu (Maria Magdalena Rusu, Roxana Anghel, Ancuţa Bodnar, Maria Lehaci, Adriana Adam, Amalia Bereş, Ioana Vrînceanu, Simona Radiş, Victoria Ştefania Petreanu), argintul a fost obţinut de Ancuţa Bodnar şi Simona Radiş la dublu vâsle feminin, Ioana Vrînceanu şi Roxana Anghel la dublu rame feminin, Gianina van Groningen şi Ionela Cozmiuc la dublu vâsle feminin – categorie uşoară, iar bronzul a fost cucerit de David Popovici la 100 metri liber.

În ultima finală ”românească”, marți seara, atleta Bianca Ghelber (foto) s-a clasat pe locul 9 la aruncarea ciocanului.