Breaking news! Simona Halep, meci de infarct la Dubai! Românca a dat totul pe teren UPDATE

Simona Halep a câștigat turneul de la Dubai, după ce a învins-o în finală pe Elena Rybakina cu scorul de 2-1 la seturi, decisivul fiind câștigat în tie-break. Meciul a fost unul extrem de strâns și de tensionat, fiind câștigat de sportiva română grație unui efort deosebit.

VICTORIE SIMONA!

Simona Halep a câștigat meciul la tie-break, scor 7-5.

Simona Halep servește pentru a câștiga meciul!

Break reușit de Simona Halep! Conduce cu 6-5 în decisiv.

Simona Halep reușește re-breakul!

Scorul în setul decisiv al finalei de la Dubai este de 3-2 pentru Rybakina, după ce ambele jucătoare au câștigat pe serviciul adversarei.

Meciul este extrem de disputat și de tensionat, cu mingi adjudecate la limită.

Simona egalează scorul la seturi!

Simona Halep a câștigat setul al doilea al finalei cu scorul de 6-3.

Urmează setul decisiv.

Halep, la un singur game de egalare!

După un game extrem de disputat, în care ambele jucătoare au deținut în mai multe rânduri avantajul, Simona Halep a reușit să facă re-break și să conducă cu 5-3 în setul doi.

Sportiva română servește acum pentru câștigarea setului.

Rybakina face break!

După ce a condus cu 4-1 și 4-2 în setul 2 al finalei, Simona Halep și-a pierdut propriul serviciu la 0, permițînd adversarei sale să se apropie la 4-3.

Meciul este în continuare pe muchie de cuțit.

Apostu-Efremov a intrat din nou pe teren alături de Simona: ”Stai acolo, luptă-te pentru fiecare milimetru. Capu’ sus, pumnul sus, să te vadă!”

Simona preia conducerea în setul 2

Simona Halep conduce cu 3-1 în setul al doilea al finalei de la Dubai. Sportiva română a cerut ajutorul antrenorului Artemon Apostu Efremov, și a început în forță setul secund.

Halep a reușit la scorul de 2-1 primul break al său din acest meci. Halep a reușit să închidă game-ul la 0!

Simona Halep – Elena Rybakina 6 – 3

Setul 2 este în desfășurare

Simona Halep dă semne de revenire în joc, conducând deja cu 4 -1 în setul doi. Se pare că Uraganul Halep păstrează ritmul ultimelor meciuri de la Dubai, când a pierdut primul set, dar a revenit furtunos în al doilea și a învins în ultimul.

Setul 1 este pierdut dureros de Halep

Simona se află la un pas de a pierde primul set din marea finală, după ce Elena Rybakina a ajuns să conducă cu scorul de 5-2 pe serviciul lui Halep, după un break câștigat. Ulterior româncă a reușit să facă 5-3. Ultimul game din set a fost extrem de disputat, însă Halep a fost înfrântă! Pierde primul set cu 6 – 3.

În ciuda unei opoziții hotărâte a Simonei Halep, Rybakina își câștigă serviciul.

Breaking news!Simona Halep – Elena Rybakina, marea finală de la Dubai! Uraganul Halep, în acţiune

O nouă performanță înregistrată de Simona Halep

Românca a reușit să intre în Top 10 All Time având în vedere numărul de săptămâni petrecute printre primele 10 jucătoare ale lumii.

Din 27 ianuarie 2014, Halep a intrat în acest top și nu a mai ieșit deloc. Simona are la activ 317 săptămâni consecutive de când este clasată printre primele 10 sportive ale lumii. Se pare că din tot acest top, Halep este singura jucătoare de tenis activă.

Halep joacă în finala de la Dubai

După ce s-a impus în fața americancei Jennifer Brandy cu 6-2,6-0, Halep s-a calificat în finalele turneului de la Dubai. Aici se va duela cu Elena Rybakina originară din Kazahstan, numărul 17 WTA. Elena Rybakina le-a învins în acest an pe Karolina Pliskova, Sofia Kenin sau Elise Mertens. La Dubai 2020, jucătoarea din Kazahstan a trecut de Sofia Kenin, Katerina Siniakova, Karolina Pliskova și Petra Martic.

Cele două s-au mai duelat în 2019, la Wuhan însă atunci Halep a fost nevoită să abandoneze meciul cu scorul de 4-5 în primul set din cauza unor accidentări.

Finala se va disputa azi, 22 februarie de la ora 17.00.

Câți bani ar intra în conturile româncei dacă ar câștiga finala

Calificarea în finală este recompensată la Dubai cu un premiu de 372.200 de dolari şi cu 305 puncte WTA. Organizatorii îi vor oferi învingătoarei un cec în valoare de 696.860 de dolari şi 470 de puncte WTA.

Trebuie precizat faptul că Simona Halep s-a retras de la WTA Qatar, competiție programată în perioada 23-29 februarie.

Informația a fost anunțată oficial de WTA Insider, fără a fi, însă, specificat motivul acestei decizii.

La Doha, turneu dotat cu premii în valoare totală de 2,9 milioane de dolari, Simona ar fi avut un prim tur liber.

Simona Halep va fi înlocuită de Aryna Sabalenka (21 de ani, 13 WTA).

Decizia lui Halep vine chiar înainte de finala de la Dubai, unde o întâlnește, de la ora 17:00, pe Elena Ribakina din Kazahstan, locul 19 WTA.