George Simion renunță la candidatura prezidențială și își exprimă sprijinul pentru Călin Georgescu

George Simion a afirmat vineri, la Washington, că nu va candida la alegerile prezidențiale. Președintele AUR a subliniat că susține candidatura lui Călin Georgescu și că partidul a început deja strângerea de semnături pentru a-l sprijini.

Simion a declarat că „după ultimele două discursuri ale vicepreședintelui Vance” este „greu de crezut că cineva îl va mai putea scoate din cursă pe domnul Călin Georgescu”.

Astfel, AUR își pune toată încrederea în Georgescu și demarează oficial campania pentru candidatura acestuia.

Susținerea pentru Călin Georgescu și estimarea semnăturilor

Liderul AUR a precizat că sprijinul acordat lui Georgescu nu este doar o decizie politică, ci și o „chestiune de onoare.”

„Eu, George Simion, nu voi candida la aceste alegeri prezidenţiale. După ultimele două discursuri ale vicepreşedintelui Vance, este greu de crezut că cineva îl va mai putea scoate din cursă pe domnul Călin Georgescu şi este chestiunea de onoare, decentă, care trebuie făcută, să sprijinim candidatura domnului Georgescu”, a spus Simion, care se află în SUA, la Conservative Political Action Conference (CPAC), ca invitat special.

George Simion
SURSA FOTO: Facebook, George Simion

Simion a mai menționat că a primit presiuni din partea lui George Becali pentru a candida, dar a subliniat că nu își va schimba decizia.

De asemenea, liderul AUR a estimat că sâmbătă vor fi strânse „deja” cele 200.000 de semnături necesare pentru a susține candidatura lui Călin Georgescu la alegerile din luna mai.

„Cred că sâmbătă vom avea deja cele 200.000 de semnături necesare pentru o altă candidatură a domnului Călin Georgescu”, a adăugat Simion, indicând că procesul de strângere a semnăturilor avansează rapid.

Liderul AUR a anunțat cel mai mare miting posibil împotriva Guvernului

În ceea ce privește agenda politică internă, George Simion a anunțat organizarea unui „cel mai mare miting posibil” împotriva Guvernului Ciolacu, pe care îl consideră „ilegitim”.

Mitingul va avea loc pe 1 martie, în zona Universitate – Piaţa Victoriei, iar AUR își propune să mobilizeze un număr semnificativ de susținători pentru a demonstra împotriva actualului guvern.

„Pe 1 martie, va avea loc cel mai mare miting posibil, unul autorizat, unul organizat, în zona Universitate – Piaţa Victoriei, pentru că noi vrem să dăm jos guvernul acesta ilegitim, Guvernul Nordis.

Lucrul acesta trebuie să se întâmple acum, pentru a asigura echidistanţă procesului de vot, dacă el va avea loc pe 4 şi 18 mai. De aceea, vom depune moţiunea de cenzură şi, de la petiţii până la marşuri, vom folosi toate formele de presiune publică, politică ca premierul Nordis să plece”, a declarat Simion.

Liderul AUR a subliniat că, în paralel, va depune o moțiune de cenzură și va organiza petiții și marșuri pentru a exercita presiune politică asupra Guvernului. Liderul AUR a menționat că partidul va depune o moțiune de cenzură și va recurge la diverse forme de presiune publică și politică, inclusiv petiții și marșuri, pentru a-l determina pe premierul Ciolacu să demisioneze.