Călin Georgescu se folosește tot mai des de replici copiate din filme. Ultima astfel de frază care a stârnit dezbateri, este: „România a fost creată de o mână de războinici viteji și de oameni demni care și-au dat viața pentru un cuvânt ce azi pare uitat: onoare”.
Aceasta este o variantă adaptată a unei replici din filmul „Ultimul Samurai” (2003), un film regizat de Edward Zwick, cu Tom Cruise și Ken Watanabe în rolurile principale, în care un personaj povestește despre istoria Japoniei.
Călin Georgescu , „Ultimul Samurai” al celor 2 milioane
În „Ultimul Samurai”, replicile sunt rostite de Simon Graham, personaj interpretat de Timothy Spall, un britanic care documentează evenimentele din Japonia de la sfârșitul secolului XIX.
Citatul original sună astfel:
„Se spune că Japonia a fost creată de o sabie. Se spune că vechii zei au înmuiat o lamă de coral în ocean, iar când au scos-o, patru picături perfecte au căzut înapoi în mare, iar acele picături au devenit insulele Japoniei.
Eu spun că Japonia a fost creată de un grup de oameni, războinici dispuși să-și dea viața pentru ceea ce pare să fi devenit un cuvânt uitat: onoare”.
În discursul său, Călin Georgescu a folosit un limbaj similar, adaptându-l la mitologia geto-dacă.
„România a fost creată de energia dată de Zamolxe, zeul suprem al strămoșilor noștri getodaci. Acum 2500 de ani, 7 unități de conștiință s-au desprins din energia condensată în urmă cu 5 milioane de ani.
Ele s-au desprins pentru a întrupa și a da un nou sens evolutiv civilizației noastre. Una din cele 7 s-a întrupat în România, se numea Zamolxe.
Eu cred că România a fost creată de o mână de războinici viteji și de oameni demni care și-au dat viața pentru un cuvânt ce azi pare uitat: onoare”.
@nuteamagi Replying to @ioachimescu.anama #fyp #video #tik #tok ♬ original sound – nuteamăgi
Georgescu a mai plagiat replici și din alte filme celebre
De-a lungul timpului, Călin Georgescu a fost acuzat și în trecut de a prelua fragmente din filme și seriale celebre. Un alt exemplu este utilizarea unei replici similare cu cea a reginei Galadriel din „Stăpânul Inelelor”.
Într-un discurs, Georgescu a afirmat:
„Lumea s-a schimbat. Nu mai este ce-a fost. Se simte asta în tremurul apei, în freamătul pădurii, în adierea vântului, în vibrația pământului”, a spus Georgescu.
Aceasta este foarte asemănătoare cu fraza rostită de regina Galadriel în „Stăpânul Inelelor”: „Lumea s-a schimbat. O simt în apă. O simt în pământ. O simt în aer.”
Influențe din serialul „The Newsroom”
În afacerea legată de plagiat, Călin Georgescu a fost și criticat pentru preluarea unor idei din serialul „The Newsroom”.
De asemenea, discursurile sale au fost analizate și pentru utilizarea unor concepte și fraze care seamănă cu cele din surse externe, fără a le atribui corespunzător.