Campionatul Național de înot: David Popovici a câştigat a treia medalie de aur

David Popovici, Campionatele Nationale de Inot de la Otopeni, 10 noiembrie 2023.

SURSA FOTO: Inquam Photos, Stefan Constantin

David Popovici a câştigat a treia medalie de aur la Naţionalele în bazin scurt. Este a patra medalie în tot atâtea probe în care a concurat.

Duminică, David Popovici a obținut medalia de aur în proba de 50 de metri liber la Campionatul Național desfășurat în bazin de 25 de metri la Otopeni.

Popovici a înregistrat un timp de 21.52, stabilind astfel un nou record național în categoria de vârstă de 19+. Pe locul doi s-a situat Patrick Dinu, cu un timp de 22.06, în timp ce locul trei a fost ocupat de Andrei Ungur, cu un timp de 22.30.

Pentru Popovici, aceasta reprezintă a patra medalie la Naționalele de la Otopeni, obținând succes în toate cele patru probe în care a concurat. A câștigat aurul la 100 m liber și la 200 m liber, precum și bronzul la 100 m mixt.

Campionatul Național de înot de la Otopeni servește drept competiție de testare în perspectiva Campionatului European în bazin de 25 de metri, programat pentru luna viitoare (5-10 decembrie), tot la Otopeni.

Cine este David Popovici

Popovici a venit pe lume în București și a debutat în înot la vârsta de patru ani, la bazinul „Lia Manoliu“, la recomandarea unui medic ortoped care a identificat o scolioză în stadiu incipient.

La numai 9 ani, a început antrenamentele sub îndrumarea lui Adrian Rădulescu la Aqua Team București, acesta fiind un fost înotător și doctor în performanță atletică, specializat în înot.

Remarcabil, la vârsta de 10 ani, Popovici a doborât primul său record național, anume la 50 m spate, stabilind astfel un nou record ce fusese deținut timp de 24 de ani de către Dragoș Coman, medaliat mondial cu bronz în 2003.

La vârsta de 14 ani, a devenit cel mai rapid înotător sub 15 ani în istoria Festivalului Olimpic al Tineretului European, realizând o performanță notabilă de 100 de metri în 49,82 secunde.