A fost o nebunie de meci în turul secund al turneului de Mare Șlem de la Wimbledon. Monica a controlat primul set al meciului până la scorul de 5-3 în favoarea ei. A luat un break, l-a cedat imediat, apoi a câștigat din nou pe serviciul adversarei.

Totul a mers perfect până la scorul de 5-3 pentru româncă. Atunci, Monica Niculescu a pierdut total controlul jocului, patru game-uri consecutive și setul cu 5-7.

În setul secund, Monica nu a mai avut nicio șansă în fața celei de-a 21-a jucătoare a lumii. Mertens a zdrobit-o pur și simplu cu 6-0.

Astfel, Niculescu pierde ce-a de-a treia întâlnire din tot atâtea în fața belgiencei Elise Mertens.

În turul precedent, Monica a avut o revenire impresionantă în meciul cu nemțoaica Andrea Petkovic (31 de ani, 70 WTA), pe care a învins-o, scor 2-6, 6-2, 7-5, după două ore și 15 minute de joc.