Naționala României a fost la un pas de o rușine

Meciul amical dintre România și Columbia s-a încheiat cu scorul de 2-3 în favoarea sud-americanilor, pe terenul stadionului Metropolitano din Madrid, Spania. A fost o atmosferă tipic sud-americană, cu peste 40.000 de oameni în tribune, cu tricolorii noștri pierduți printre tricolorii lor.

Echipa columbiană a început în forță, deschizând scorul în minutul 6 prin Cordoba. Jhon Arias a dublat avantajul în minutul 36, după o bijuterie de fază. Stanciu n-a putut bloca – ori s-a împiedicat cu alți doi coechipieri, iar apărarea derutată a României a cedat, Drăgușin împiedicându-se și el. Arias (35) a rămas singur cu Moldovan și l-a executat pe portarul nostru, totul plecând de la „călcâiul” de senzație al lui Munoz.

Jucătorii noștri au fost transformați în jaloane de columbieni. Moruțan și Stanciu au încercat niște șuturi de la distanță. Moldovan, portarul nostru care evoluează chiar pe Metropolitano, la Atletico Madrid, a avut prima paradă când a scos șutul lui Diaz.

Finalul a mai îndulcit amărăciunea

După pauză, au intrat Ianis Hagi și Drăguș, minutul 57, în locul Mihăilă (activ) și Alibec (inactiv). Edi Iordănescu a schimbat și sistemul, într-un 3-4-3. Doar că și sud-americanii au știut să bage piciorul la minge, să taie elanul a românilor.

Prima victorie din întâlnirile directe pentru Columbia în fața României, finalizând cu România – Columbia 2-3. În repriza a doua, jocul a fost mai echilibrat, dar Asprilla a înscris al treilea gol al meciului în minutul 80, părând că România se îndreaptă către o înfrângere usturătoare.

Cu toate acestea, de la 0-3 înainte, „Tricolorii” au atacat asiduu și au reușit să reducă din diferență prin golul marcat de Hagi în minutul 83. Un alt jucător intrat de pe bancă, Tănase, a stabilit scorul final în minutul 90+3.

Chiar dacă a fost un meci amical, victoria poate fi un motiv de mare mândrie pentru echipa columbiană. Sud-americanii au obținut prima lor victorie în istorie împotriva României.

Echipele de start:

România (4-3-3): Moldovan – Rațiu, Drăgușin, Burcă, Opruț – R. Marin, M. Marin, Stanciu – Moruțan, Alibec, Mihăilă

Rezerve: Niță, Aioani – Manea, Nedelcearu, Cicâldău, Pușcaș, Hagi, Drăguș, Mân, Racovițan, Sorescu, Olaru, Coman, Șut, Tănase

Selecționer: Edi Iordănescu

Columbia (4-2-3-1): Vargas – Munoz, Cuesta, Lucumi, Mojica – Lerma, Rios – J. Arias, James Rodriguez, Diaz – Cordoba

Rezerve: S. Arias, Asprilla, Borre, Cabal, Carrascal, Cassierra, Castano, Fuentes, Gomez, Montero, Mosquera, Ospina, Portilla, Purta, Quintero

Selecționer: Nestor Lorenzo