Curs valutar: Luni, 10 martie 2025, leul a înregistrat o depreciere în raport cu principalele valute internaționale, conform datelor publicate de Banca Națională a României (BNR). Euro, dolarul american, francul elvețian și lira sterlină s-au apreciat, în timp ce moneda națională a pierdut teren. Pe de altă parte, prețul aurului a înregistrat o scădere, coborând sub pragul de 430 de lei pe gram. Evoluțiile recente ale pieței valutare vin în contextul unui început de an marcat de fluctuații economice și de o inflație aflată pe un trend descendent, conform declarațiilor oficiale.

Curs valutar BNR: Euro și dolarul cresc, leul se depreciază

Moneda națională a început săptămâna în scădere în raport cu principalele valute internaționale. Banca Națională a României (BNR) a anunțat luni, 10 martie, că euro a fost cotat la 4,9766 lei, în creștere cu 0,10 bani (+0,02%) față de valoarea anterioară, de 4,9756 lei.

Dolarul american a urmat o tendință similară, fiind cotat la 4,5831 lei, ceea ce înseamnă o creștere de 0,40 bani (+0,09%) comparativ cu cotația de vineri, 4,5791 lei.

Și francul elvețian s-a apreciat, ajungând la 5,2229 lei, cu 0,82 bani (+0,15%) peste valoarea înregistrată anterior, de 5,2147 lei.

Lira sterlină a urcat și ea, atingând nivelul de 5,9245 lei, după o creștere de 0,50 bani față de sesiunea precedentă.

Aurul scade sub pragul de 430 de lei

Dacă principalele valute au cunoscut o apreciere, aurul a suferit o depreciere. Gramul de aur a fost cotat luni la 427,6549 lei, în scădere față de valoarea de 429,7070 lei înregistrată vineri.

Scăderea vine după mai multe zile de volatilitate pe piața metalelor prețioase, care a dus la fluctuații importante în ultima săptămână.

aur, pret aur
SURSA FOTO: Dreamstime

Evoluția cursului valutar în ultima săptămână

În ultimele zile, moneda euro a suferit două deprecieri, ceea ce a dus la atingerea valorii de 4,9756 lei înainte de revenirea de luni.

Dolarul american a înregistrat și el scăderi la sfârșitul săptămânii trecute, coborând la 4,5791 lei, după ce în zilele anterioare pierduse 0,0446 și 0,0307 unități.

Francul elvețian a avut o evoluție oscilantă, înregistrând o depreciere de 0,0511 lei joi, dar recuperând teren vineri, când a crescut cu 0,0186 unități, ajungând la 5,2147 lei.

Lira sterlină a urmat o tendință descendentă spre sfârșitul săptămânii trecute, pierzând 0,0350 lei joi și 0,0149 lei vineri, conform datelor publicate de BNR.

În ceea ce privește aurul, acesta a scăzut sub pragul de 430 de lei vineri, după ce joi înregistrase o scădere de 5,6222 lei și încă 0,8016 lei în ziua următoare.

Ministrul Finanțelor: Inflația din România este în scădere

Tanczos Barna, ministrul Finanțelor, a declarat recent că România se află pe un trend descendent în ceea ce privește inflația. Potrivit estimărilor oficiale, aceasta ar putea ajunge la 3,8% în acest an.

„Suntem pe un trend descendent în ceea ce priveşte inflaţia. Dacă ne uităm la ianuarie, s-a văzut foarte clar că suntem printre primele ţări din Europa, nu mai suntem pe primul loc, dar acest lucru nu ne încălzeşte foarte mult.

Avem o inflaţie în scădere, avem un curs de schimb stabilit. Inflaţia o să fie probabil în jur de 3,8% în 2025, 4,4% media. Eu sper să nu depăşească 3,8%”, a declarat ministrul Finanțelor, sâmbătă, la Antena 3.