David Popovici emoționat până la lacrimi după ce a devenit campion olimpic. Reacția marelui sportiv

David Popovici a obținut medalia de aur la proba de 200 m liber în cadrul Jocurilor Olimpice de la Paris 2024, la o diferență extrem de mică față de următorii doi concurenți.

Emoția a fost copleșitoare pentru sportivul român, care a intrat în istorie devenind primul înotător din România ce câștigă o medalie de aur la Olimpiadă. Imediat după încheierea cursei, cu vocea gâtuită de emoție, Popovici a declarat că și-a împlinit visul.

”Este un vis împlinit. Mă bucur foarte tare, sper să nu încep să plâng la imn (n.r- el a avut lacrimi în ochi la imn). Mă bucur că acum cinci minute am scris istorie şi dacă eu am putut, un băiat obişnuit, doar cu dorinţă arzătoare şi puternică, atunci oricine poate.

Cine ştie ce va fi mâine? Orice e posibil, atât timp cât ai un culoar, ai o şansă. Treaba încă nu s-a încheiat, dar bineînţeles că o să mă bucur, este o realizare imensă, în primul rând pentru mine, mă bucur că ţara m-a urmărit, că sunt atât de mulţi români în tribună”, a declarat Popovici la TVR 1.

„Au fost atât de mulți români și în tribune, părinții mei și sunt fericit că au urmărit și ei această cursă. Mă bucur pentru că am asistat împreună la acest succes.

Îmi cer scuze pentru emoțiile mele. Sunt un băiat obișnuit, care înoată repede”, a mai mărturisit sportivul român, după această performanţă uriaşă.

Americanii au reacționat imediat după victoria românului

Americanii de la Swimming World Magazine au publicat un articol imediat după ce David Popovici a obținut medalia de aur la Olimpiadă.

”David Popovici pretinde aurul la 200 m liber cu o ultimă lovitură eroică”, au titrat jurnaliștii din SUA.

”În 2021 revista Swimming World Magazine a scris despre starul în devenire David Popovici. Atunci, un pasaj l-a identificat pe Popovici drept băiatul care ar putea fi rege.

Popovici a tăiat terenul la proba de 200 m liber luni seară, prevalând în urma unui timp de 1:44.72. Cum a câștigat el aurul olimpic? Și-a extins perfect brațul către punctul de atingere”, au mai scris americanii.

La doar 19 ani, David Popovici a terminat semifinala probei de 200 de metri liber, desfășurată duminică seară, cu un timp de 1:44:53, obținând astfel cel mai bun timp și asigurându-și locul în finală. Aceasta a avut loc luni, 29 iulie, la ora 21:40, ora României.

În finală, Popovici a câștigat medalia de aur cu un timp de 1:44:72, după o cursă extrem de strânsă! Deși a fost pe locul trei la jumătatea cursei, a reușit să recupereze după ultima întoarcere și să-l depășească pe britanicul Matthew Richards, care a terminat cu două sutimi în urmă, cu un timp de 1:44:74.

La doar 19 ani, David Popovici, sportiv legitimat la clubul Dinamo București, este deja un nume mare în natație. Este campion mondial și european în 2022 la 100 de metri și la 200 de metri în stil liber. David Popovici a devenit cel mai tânăr campion mondial la proba de 200 m liber masculin și unul dintre cei mai tineri campioni mondiali masculin din istoria înotului.

El deține recordul mondial la juniori la proba de 100 m liber, precum și recordul mondial la juniori, la 200 m liber. Pentru sportivul român, urmează o nouă provocare pe care și-a asumat-o la Jocurile Olimpice, cursa de 100 de metri liber.