După faptă și răsplată! Care este premiul pe care îl ia David Popovici pentru aurul olimpic

David Popovici, performerul nostru de la înot în vârstă de 19 ani, a câștigat medalia de aur la proba de 200 de metri liber în cadrul Jocurilor Olimpice de la Paris. Acest triumf notabil va fi răsplătit substanțial de Comitetul Olimpic și Sportiv Român (COSR).

În conformitate cu sistemul de premiere stabilit de COSR, sportivii români care obțin medalii la Jocurile Olimpice sunt recompensați în funcție de tipul medaliei câștigate. Astfel, pentru medalia de aur, sportivii vor primi o sumă considerabilă de 140.000 de euro.

Această recompensă reflectă recunoașterea profundă a dedicării, muncii asidue și succesului excepțional al sportivilor care aduc glorie țării lor la cele mai mari competiții internaționale.

„140.000 de euro pentru o medalie de aur, 100.000 de euro pentru o medalie de argint și 60.000 de euro pentru o medalie de bronz, sunt premiile în bani pe care le primesc sportivii români în cazul clasării pe podium la Jocurile Olimpice de la Paris”, a spus Elisabeta Lipă, președintele Agenției Naționale pentru Sport, la Digisport.

O sumă consistentă de bani ar putea veni şi din partea clubului Dinamo.

„Pornește de la 50.000, dar nu știu exact. Aurul olimpic cred că de la 100.000 de euro. Plus că sunt sigur că va exista o primă și din partea clubului la care activează, adică CS Dinamo.

E posibil să ia și de acolo câteva zeci de mii de euro. Dar nu e cazul să discutăm de bani”, a precizat şi Marian Popovici, unul dintre reporterii speciali ai Fanatik.

„Normal, îți vin și bani și sunt convins că Popovici câștigă 200.000 de euro și apoi îți mai vin și sponsori. Îți vine totul la pachet ca să zic așa”, a adăugat Horia Ivanovici.

Se pregătește pentru cursa „regină”, cea de 100 de metri

David Popovici a scris istorie la Jocurile Olimpice de la Paris cu o performanță remarcabilă în proba de 200 de metri liber. Deși a început cursa pe locul doi după prima lungime de bazin și a fost al treilea după 100 de metri, Popovici a făcut o ascensiune spectaculoasă, urcând pe locul doi la 150 de metri.

În ultimele secunde ale cursei, a reușit să-l depășească pe britanicul Matthew Richards și a câștigat medalia de aur cu un timp de 1:44:72, la doar două sutimi în fața lui Richards, care a terminat în 1:44:74.

David Popovici
SURSA FOTO: Facebook, COSR – Cristian Nistor

Cu această victorie, Popovici a obținut primul titlu olimpic din istoria înotului masculin românesc. Pe podium, alături de el, s-au mai aflat americanul Luke Hobson, care a cucerit medalia de bronz cu un timp de 1:44:79. Acesta este primul aur pentru România la Paris 2024 și prima medalie de aur în proba masculină de înot la Jocurile Olimpice pentru țara noastră.

Ultima medalie olimpică câștigată de înotătorii români a fost în 2004, când Camelia Potec a obținut aurul la 200 metri liber la Atena, iar Răzvan Florea a luat bronzul la 200 metri spate.

După această cursă excepțională, David Popovici se pregătește pentru următoarea provocare. Va începe competiția în proba de 100 metri liber cu seriile programate la ora 12:42, urmate de semifinalele din sesiunea de seară, la ora 21:30. Finala probei de 100 metri liber este programată pentru miercuri seară, la ora 22:32.