Înotătorul român David Popovici a continuat să impresioneze la Campionatele Europene de natație de la Belgrad. Joi, Popovici s-a calificat în finala probei de 200 m liber cu cel mai bun timp din semifinale, înregistrând 1 minut 46 secunde și 15 sutimi.

O nouă performanță pentru David Popovici

Performanța sa l-a plasat în fruntea clasamentului, devansându-l pe lituanianul Danas Rapsys, care a obținut al doilea timp din semifinale, 1 minut 46 secunde și 44 sutimi.

David Popovici, care a cucerit miercuri medalia de aur la proba de 100 m liber, va evolua în finala de 200 m liber vineri, de la ora 19:36 (ora României).

În cadrul altor probe, Denis-Laurean Popescu a participat în semifinale la 50 m spate, terminând pe ultimul loc (16) cu timpul de 26 secunde și 81 sutimi.

România a avut o prestație remarcabilă și în proba masculină de ștafetă 4×100 metri liber, unde echipa formată din David Popovici, George-Adrian Rațiu, Alexandru-Richard Szilagyi și Patrick-Sebastian Dinu s-a clasat pe locul al cincilea, cu timpul de 3 minute 14 secunde și 02 sutimi. Popovici a fost liderul echipei după primul schimb, înregistrând un timp impresionant de 47 secunde și 22 sutimi pe 100 metri.

Serbia a cucerit medaliile de aur în această probă, cu echipa formată din Velimir Stjepanovic, Nikola Acin, Justin Cvetkov și Andrej Barna, înregistrând timpul de 3 minute 12 secunde și 90 sutimi.

Argintul a revenit Poloniei, cu timpul de 3 minute 13 secunde și 25 sutimi, iar bronzul a fost adjudecat de Grecia, cu timpul de 3 minute 13 secunde și 73 sutimi.

popovici
SURSA FOTO: Dreamstime

11 sportivi români participă la Campionatele Europene de natație de la Belgrad

România participă la Europenele de la Belgrad cu 11 sportivi, printre care se numără și David Popovici, înscris la probele de 100 m liber, 200 m liber și ștafeta de 4×100 m. Patrick Sebastian Dinu, Mihai Gergely, George Rațiu, Richard Alexandru Szilagyi și Denis Laurean Popescu completează echipa de înot.

La sărituri, România este reprezentată de Ioana Cârcu, Amelie Foerster, Angelica Muscalu și Alexandru Avasiloae, care vor concura în diverse probe între 17 și 23 iunie.

La ediția din 2022 a Campionatelor Europene de la Roma, România a obținut două medalii de aur, ambele câștigate de David Popovici la probele de 100 m și 200 m liber.