Simona Halep rămâne optimistă după eliminarea de la Hong Kong

Simona Halep, fostul lider mondial aflat acum pe locul 883 WTA, a fost eliminată în primul tur al turneului WTA 250 de la Hong Kong, în urma unui meci împotriva jucătoarei chineze Yue Yuan, clasată pe locul 44 mondial.

Scorul final a fost 6-3, 6-3 în favoarea sportivei din China, care a recunoscut că a fost emoționată să joace cu Halep, o sportivă pe care o admiră de când era junioară.

Mesajul Simonei Halep după meci: „Pas cu pas, mergem înainte”

Chiar dacă a fost eliminată din competiție, Simona Halep și-a păstrat optimismul, mulțumind fanilor din Hong Kong pentru susținere și wildcard-ul primit. Pe Instagram, ea a scris un mesaj simplu, care subliniază însă o decizie fermă de a continua lupta pentru revenirea în topul tenisului mondial.

„Pas cu pas, mergem înainte. Mulțumesc Hong Kong pentru wildcard”, le-a transmis ea fanilor.

Pentru participare, Halep va primi un cec de 2.890 dolari și un punct WTA, rezultat modest dar important în procesul său de revenire pe teren.

Vezi această postare pe Instagram

O postare distribuită de Simona Halep (@simonahalep)

Yue Yuan a avut emoții să joace împotriva Simonei Halep

După confruntare, Yue Yuan a dezvăluit emoțiile prin care a trecut înaintea meciului, având în vedere că o admira pe Simona Halep încă din copilărie.

Yuan și-a amintit că și-a făcut o poză cu Halep când era mică, iar acum, întâlnindu-se pe terenul de joc, s-a simțit motivată să arate o performanță excelentă.

„Simona Halep este o jucătoare grozavă. Mi-am făcut poze cu ea când am fost mică. Am avut emoții când am intrat pe teren, dar am fost motivată și voiam să câștig confruntarea”, a spus Yue Yuan la finalul meciului.

Yue Yuan
SURSA FOTO: WTA.com

Revenirea Simonei Halep în circuitul WTA

Înaintea confruntării cu Yue Yuan, Simona Halep a vorbit despre bucuria de a se întoarce la Hong Kong și despre satisfacția de a juca din nou în fața fanilor asiatici, pe care i-a lăudat pentru atmosfera grozavă creată la ultimele turnee.

Ea a menționat și condițiile de umiditate ridicată de la Hong Kong, dar a subliniat că se simte bine și este entuziasmată să concureze din nou.

Acesta a fost al doilea turneu din acest an în care Halep a participat pe un tablou principal WTA, primul fiind la Miami în martie, unde a fost, de asemenea, eliminată în primul tur. La sfârșitul lunii trecute, românca a revenit pe teren la un turneu WTA 125, oprindu-se în optimile de finală.