Doliu în sport. Un mare campion s-a stins din viață. A deținut ani de zile recordul mondial

doliu, deces

SURSA FOTO: Dreamstime

Doliu în sport! Un dublu campion olimpic s-a stins din viață. A deținut propriul record mondial la un moment dat. Americanii și sportivii din lumea largă nu-l vor uita prea repede. Dumnezeu să-l ierte. Amin.

Doliu în SUA! Otis Davis s-a stins din viață

Sportivii din SUA și nu numai sunt în doliu, după ce au aflat că dublul campion olimpic Otis Davis s-a stins din viață. Acesta a decedat sâmbătă, 14 septembrie 2024, la onorabila vârstă de 92 de ani, însă abia marți s-a aflat totul.

Otis Davis a câştigat medalia de aur la Jocurile Olimpice de la Roma din anul 1960, în proba de 400 m şi în cea de ştafetă 4X400m. El a fost primul atlet care a coborât sub 45 de secunde pe distanţa de 400 m, fiind înregistrat în 44.9 în marea finală.

În prezent, însă, recordul mondial la 400 m este deţinut de sud-africanul Wayde van Niekerk, care a fost cronometrat în 43.03 la Jocurile Olimpice de la Rio din anul 2016.

„Suntem îndurerați să aflăm de moartea lui Otis Davis, primul nostru medaliat olimpic cu aur. A fost de două ori campion olimpic (400, 4×400) la Jocurile Olimpice de la Roma din 1960 și este una dintre icoanele prezentate pe turnul de la Hayward Field. Ne veți lipsi, dle Davis”, a transmis, marți, echipa sportivă școlară „Oregon Track and Field” pe Facebook.

Americii nu-l vor uita curând

„Dl Davis a fost un erou în Eugene după ce a câștigat medalia de aur la 400 de metri la Roma. A fost un jucător de baschet pe care Bill Bowerman l-a încurajat să devină alergător. Dacă îmi amintesc bine, a câștigat campionatul Diviziei de Nord la 200 de metri în primul său an și campionatul Conferinței Coastei Pacificului la 400 de metri în al doilea an. A făcut parte din echipa olimpică. Experții au sugerat că nu se pricepe la ritm, dar a făcut o cursă perfectă pentru a câștiga cursa de 400 de metri la Jocurile Olimpice de la Roma. Noi, cei din acea perioadă, nu-l vom uita niciodată. R.I.P. Otis Davis, ne vei lipsi mereu.

O persoană minunată și un mare Duck al tuturor timpurilor.

Bowerman mi-a dat crampoanele lui Otis Davis când eram boboc. Le-am purtat de mai multe ori. Bill le-a avut pe cele făcute pentru el. Mi-aș fi dorit să le păstrez. Un alergător fantastic și un mare om.

Odihniți-vă în pace, dle Davis. Ați realizat atât de multe în domeniul atletismului, v-ați servit țara și ați ajutat atât de mulți care erau mai puțin norocoși. Ne veți lipsi.

Odihnește-te în putere”, au scris americanii pe rețelele sociale, după ce au aflat cumplita veste.