Marcel Ciolacu: Proiectul Neptun Deep, esențial pentru securitatea energetică și viitorul României
Premierul Marcel Ciolacu a anunțat joi, la începutul ședinței de Guvern, o veste importantă pentru economia românească: două companii americane vor investi în România, aducând un plus semnificativ în ceea ce privește securitatea energetică și stabilitatea economică a țării. Aceste investiții sunt, în opinia lui Ciolacu, o „umbrelă de securitate suplimentară”, care se aliniază cu necesitatea României de a întări infrastructura și relațiile sale economice în contextul geopolitic actual, marcat de instabilitatea regiunii în urma războiului din Ucraina și a crizei energetice globale.
„Vreau să marchez faptul că două companii americane intră în România: una preia o fabrică de amidon, alta va lucra la proiectul Neptun Deep alături de Petrom și Romgaz. Consider că asemenea investiții în actualul context reprezintă o umbrelă de securitate suplimentară pentru România. Sper că o asemenea formulă să reprezinte și pasul decisiv pentru a obține în final un acord de pace durabil în Ucraina”, a afirmat Marcel Ciolacu.
Aceste investiții americane sunt un semn clar al încrederii în stabilitatea și potențialul economic al României. De asemenea, ele vin într-un moment în care România se află într-o poziție strategică în Europa Centrală și de Est, având un rol cheie în asigurarea securității energetice a Uniunii Europene, mai ales în contextul în care Rusia a redus drastic livrările de gaze naturale către Europa.

Marcel Ciolacu: Neptun Deep, un proiect energetic strategic esențial pentru viitorul României
Unul dintre cele mai importante proiecte anunțate este legat de dezvoltarea resurselor din Marea Neagră, respectiv de proiectul Neptun Deep. Acesta este un proiect energetic major, care va contribui semnificativ la creșterea producției interne de gaze naturale. Proiectul Neptun Deep este deținut în comun de grupul energetic OMV Petrom, controlat de OMV din Austria, și de producătorul român de gaze Romgaz, care este deținut de stat. Se estimează că acest proiect va deține aproximativ 100 de miliarde de metri cubi de gaze recuperabile, o cantitate semnificativă care poate transforma România într-un jucător important pe piața europeană a gazelor naturale.
În următoarele săptămâni, platforma „Mighty Barents” va începe călătoria de 160 de kilometri pe mare, pentru a ajunge în zona de foraj a proiectului Neptun Deep, unde va începe lucrările de forare la cele zece sonde de exploatare. Aceste sonde vor ajuta la extragerea gazelor naturale din Marea Neagră, o zonă cu potențial enorm, care va contribui la dublarea producției interne de gaze ale României. Proiectul Neptun Deep va transforma astfel România într-un exportator net de gaze naturale, în condițiile în care Uniunea Europeană s-a angajat într-un proces de reducere a dependenței de gazele rusești.
Este estimat că Neptun Deep va livra primele gaze naturale în 2027, iar acest proiect va avea un impact considerabil asupra economiei românești, atât prin creșterea producției interne de energie, cât și prin crearea de noi locuri de muncă și stimularea investițiilor în infrastructura energetică. De asemenea, acest proiect este considerat cel mai mare proiect energetic al României din perioada post-comunistă, depășind chiar și realizările din domeniul nuclear, cum ar fi finalizarea reactoarelor 1 și 2 de la Cernavodă între 1990 și 2000.
Impactul asupra securității energetice a Uniunii Europene
În contextul în care Uniunea Europeană a renunțat în mare măsură la achizițiile de gaze din Rusia, proiectul Neptun Deep poate juca un rol esențial în asigurarea securității energetice a regiunii. România are un potențial imens de a deveni un furnizor de energie pentru statele din Europa Centrală și de Est, ceea ce va contribui la diversificarea surselor de energie și reducerea dependenței de gazele rusești. Acest proiect nu doar că va întări poziția României în Uniunea Europeană, dar va avea și un impact strategic în contextul geopolitic regional, având în vedere contextul tensionat din jurul Ucrainei.
În plus, pe lângă beneficile economice, proiectul Neptun Deep va contribui la consolidarea relațiilor dintre România și partenerii săi internaționali, inclusiv Statele Unite ale Americii, care sunt investitori majori în acest proiect. Aceste relații bilaterale vor aduce un plus de stabilitate și încredere în regiune, într-un moment în care Uniunea Europeană și statele membre caută soluții durabile pentru securitatea energetică.