Dramă totală la meciul România – Ungaria! Ce a pățit Cristina Neagu! Vești extrem de triste

România a pierdut cu Ungaria, scor 29-31, dar este în proporție de 99% în semifinalele Campionatul European de handbal feminin din Franța.

Dacă Germania nu bate la 11 goluri Olanda, România merge în penultima fază a competiției, scrie gsp.ro.

România a pornit ca din tun înfruntarea de la Nancy. Cristina Neagu a demonstrat încă din primul minut că este într-o zi mare, marcând după o incursiune în zona interului dreapta.

Jucătoarea s-a accidentat miercuri în timpul meciului, suspiciunile fiind de ruptură de ligamente.

Denisa Dedu a apărat o lovitură de la 7 metri în faza imediat următoare, iar moralul tricolorelor a căpătat elanul necesar.

Cu Pintea magistrală, fetele pregătite de Ambros Martin s-au desprins și la 4 goluri distanță, în minutul 20. A urmat o cădere inexplicabilă în final, cu multe mingi pierdute în atac. Ultimele 60 de secunde au oferit 4 goluri, cu unul încasat de românce în ultima secundă.

Partea a doua a început un blocaj. Apărarea nu a mai existat, maghiarele au punctat la fiecare atac și s-au distanțat la 4 goluri. România a revenit în final, în ciuda accidentării crunte suferite de Cristina Neagu.

Formația lui Ambros Martin va merge cel mai probabil în semifinale, unde va înfrunta naționala Rusiei.