Portugalia va introduce o monedă dedicată lui Cristiano Ronaldo

Potrivit surselor internaționale, Portugalia va introduce în curând o nouă monedă dedicată fotbalistului Cristiano Ronaldo. Această ediție limitată va avea curs legal în Portugalia și va prezenta bustul lui Ronaldo într-un design rotund cu margini netede. Pe partea stângă a monedei va fi inclus brandul său, CR7.

Conform Sportskeeda, Cristiano Ronaldo este liderul absolut în topul marcatorilor internaționali masculini, cu 132 de goluri pentru naționala sa. În 2016, a condus Portugalia la un succes istoric, iar în 2019 a câștigat UEFA Nations League. Pentru a-i onora realizările, Portugalia va lansa o monedă dedicată, cu o valoare nominală de 7 euro.

O monedă asemănătoare este deja expusă la muzeul CR7 din Madeira, dedicat lui Cristiano Ronaldo. Această monedă are formă circulară, cu un diametru de 31 de milimetri, o grosime de 2,25 milimetri și cântărește 12,10 grame.

Ronaldo a înscris recent al 900-lea gol din carieră

Cristiano Ronaldo, la 39 de ani, a înscris al 900-lea gol din cariera sa, contribuind decisiv la victoria Portugaliei cu 2-1 în fața Croației. Meciul a avut loc joi seara pe Estádio da Luz din Lisabona, în cadrul Ligii Națiunilor.

În prima repriză, Portugalia a deschis scorul prin Diogo Dalot în minutul 7. Ronaldo a mărit avantajul echipei în minutul 34, după o centrare de la Nuno Mendes. Deși Dalot a marcat și în propria poartă în minutul 41, Portugalia a reținut avantajul și a câștigat meciul. Ronaldo a fost înlocuit în minutul 87 de Diogo Jota.

Cristiano Ronaldo, acum jucător la Al-Nassr, este considerat unul dintre cei mai mari fotbaliști din toate timpurile, conform Sportskeeda.com. El deține recordul pentru cele mai multe goluri în fotbalul internațional masculin, cu 132 de reușite pentru Portugalia. Printre realizările sale notabile se numără câștigarea Campionatului European din 2016 și a trofeului UEFA Nations League în 2019.

Aceste realizări sportive, alături de implicarea sa în activități caritabile, au determinat autoritățile portugheze să emită o monedă în semn de recunoaștere. Ronaldo a făcut donații importante pentru spitale, școli și alte cauze umanitare pe parcursul carierei sale.