Euro 2024. Anglia, Danemarca și Slovenia s-au calificat în optimi

Echipa națională a Angliei a terminat la egalitate, marți seara, la Koln, scor de 0-0, cu Slovenia, în grupa C a turneului final Euro 2024. Într-un alt meci disputat la Munchen, Danemarca și Serbia au încheiat, de asemenea, cu un scor de 0-0.

Astfel, sârbii au fost eliminați, englezii s-au calificat în optimi de pe primul loc, Danemarca de pe locul doi și Slovenia ca una dintre cele mai bune echipe de pe locul trei.

La Munchen, Danemarca se califica mai departe dacă nu pierdea, iar Serbia avea nevoie de victorie. Meciul nu a fost însă unul cu ocazii mari de gol, ambele echipe părând apăsate de miza calificării. Danezii au avut posesia și au dominat la numărul de șuturi și cornere, însă în prima repriză doar șutul lui Eriksen, din minutul 21, respins de Rajkovic, a reprezentat o fază de poartă cu potențial.

În minutul 54, Mitrovic a primit la marginea careului, a pătruns, iar faza s-a încheiat cu un autogol al lui Andersen, anulat însă pentru un ofsaid inițial la Mitrovic. În minutul 65, Vestergaard a trimis o lovitură de cap, dar Rajkovic a prins. Sârbii au încercat pe final să atace, dar Mitrovic a șutat pe lângă poartă, în minutul 80, iar Vlahovic a ratat și el în minutul 89. Meciul s-a încheiat fără gol marcat și Serbia părăsește turneul, cu doar două puncte realizate.

Anglia a remizat fără gol și a terminat pe primul loc

În partida de la Koln, englezii – lideri ai grupei C, au reușit să marcheze în minutul 20, prin Bukayo Saka, din pasa lui Phil Foden, însă golul a fost anulat după consultarea VAR, pentru un ofsaid la jucătorul lui Manchester City. Kane s-a zbătut în ofensivă, însă englezii nu au putut finaliza și meciul s-a încheiat la egalitate, Anglia – Slovenia 0-0.

În clasament, Anglia are 5 puncte, Danemarca și Slovenia au câte trei puncte și un golaveraj de 2-2, iar Serbia are două puncte. Slovenia s-a calificat pentru prima dată în faza eliminatorie a unui turneu final. Pentru că la primele criterii de departajare între Danemarca și Slovenia a fost egalitate perfectă, criteriul decisiv a fost cel al clasării în preliminarii.