Anglia se califică dramatic în sferturile de finală ale EURO 2024

Selecţionata Angliei a obținut o calificare dramatică în sferturile de finală ale Campionatului European de fotbal – EURO 2024, găzduit de Germania, învingând Slovacia cu 2-1, după prelungiri. Meciul a avut loc duminică seara, pe Arena AufSchalke din Gelsenkirchen.

Slovacia a deschis scorul în minutul 25 prin Ivan Schranz și a fost foarte aproape de a produce o surpriză uriașă la EURO 2024.

Totuși, Jude Bellingham a trimis meciul în prelungiri cu o execuție fabuloasă din foarfecă în minutul 90+5, acesta fiind primul șut pe poartă al Angliei.

Apoi în prima repriză de prelungiri, foarte repede după reluarea jocului, Harry Kane a marcat cu capul golul victoriei pentru echipa lui Gareth Southgate.

În sferturile de finală, Anglia va întâlni Elveția, partida fiind programată sâmbătă, 6 iulie, de la ora 19:00, la Dusseldorf.

Elveția s-a calificat în această fază după ce a eliminat campioana en-titre, Italia, cu 2-0, datorită golurilor marcate de Remo Freuler și Ruben Vargas.

Gol anulat pentru Anglia. Slovacii, aproape să marcheze de la jumătatea terenului

Echipa națională a Angliei, antrenată de Gareth Southgate, a trecut printr-o primă repriză de coșmar în meciul cu Slovacia, dar a reușit să se califice în sferturile de finală ale Campionatului European de fotbal – EURO 2024. Partida s-a disputat duminică seara, pe Arena AufSchalke din Gelsenkirchen.

În prima repriză, jocul englezilor nu s-a legat, iar slovacii nu i-au iertat. După mai multe ocazii în care au pus în pericol poarta lui Jordan Pickford, Slovacia a deschis scorul în minutul 25, prin Schranz, care a înscris cu un șut frumos din careu.

În repriza a doua, Anglia a arătat o îmbunătățire semnificativă. Phil Foden a trimis balonul în poarta lui Martin Dubravka după doar cinci minute, însă golul a fost anulat pentru ofsaid. Slovacii au răspuns imediat, Strelec fiind aproape de a marca de la jumătatea terenului.

Când totul părea să indice o victorie istorică a Slovaciei, Jude Bellingham a egalat în prelungiri cu o foarfecă superbă din careu. La scurt timp după startul celor două reprize de prelungiri, Harry Kane a înscris cu capul, după o centrare perfectă a lui Toney, aducând Anglia în avantaj.

Slovacia a încercat să restabilească egalitatea și să trimită meciul la loviturile de departajare, dar fără succes. Astfel, Anglia a avansat în sferturile de finală ale EURO 2024, unde va întâlni Elveția, sâmbătă, 6 iulie, la Dusseldorf.