Euro 2024: Debutanta Georgia trimite Ungaria acasă și dă României, Olanda în optimi

Românii au așteptat cu sufletul la gură meciul de la Euro 2024 dintre Georgia și Portugalia pentru a-și afla adversarul din optimi. Georgia a reușit cea mai mare surpriză de la acest turneu final și a învins Portugalia cu 2-0 și s-a calificat în optimile de finală.

Hvicea Kvarațhelia (min. 2) și Georges Mikautadze (min. 57 – penalty) au înscris golurile echipei antrenate de Willy Sagnol, în contextul în care georgienii au deschis scorul rapid, iar lusitanii au aliniat o formulă remaniată.

Meciul a început cu un gol rapid marcat de georgieni, care au marcat pe contraatac prin Kvarațhelia, din pasa lui Mikautadze, după o greșeală a lui Antonio Silva. Starul lui Napoli a înscris după un minut și 34 de secunde, fiind al cincilea cel mai rapid gol din istoria EURO. Portugalia a avut o posesie covârșitoare (69%), dar fără efect pe tabela de scor.

În minutul 28, la o fază în careul georgian, Ronaldo a fost clar ținut de tricou, dar arbitrul nu a dictat penalty, golgheterul Portugaliei fiind ulterior avertizat pentru proteste.

Până la pauză, echipa antrenată de Roberto Martinez a mai avut două oportunități, prin Palhinha (43), cu un șut de la marginea careului, imprecis, și prin Francisco Conceicao (45+1), cu un corner executat periculos, respins de portar.

Nici în partea a doua Portugalia nu a fost mai inspirată, părând mulțumită cu faptul că un eșec i-ar fi adus ca adversară în optimi Slovenia și nu Olanda.

În minutul 55, fundașul Antonio Silva a gafat din nou și l-a faultat pe Lociashvili în careu, iar Georges Mikautadze (57) a transformat penalty-ul, devenind golgheterul competiției, cu trei reușite.

Turcia învinge Cehia și merge în optimi

În Grupa F, și echipa Turciei s-a calificat în optimile de finală ale EURO 2024 după ce a învins selecţionata Cehiei cu scorul de 2-1 (0-0).

Cu Istvan Kovacs la centru, naționala condusă de italianul Vincenzo Montella a obţinut o victorie controversată, prin golurile marcate de Hakan Calhanoglu (51) şi Cenk Tosun (90+4), în timp ce pentru cehi a punctat Tomas Soucek (66).

Cehia a rămas în zece oameni în min. 20, când Barak a primit al doilea cartonaş galben. Pe acest fond a venit şi prima ocazie a turcilor, dar Stanek a reţinut şutul-centrare al lui Barîş Yilmaz (29).

După o primă repriză albă, în minutul 51 s-a deschis scorul: Stanek a respins şutul lui Ferdi Kadioglu şi s-a accidentat, dar cum faza a continuat s-a ridicat de pe gazon, cu mâna în aer, cerând întreruperea jocului, însă Hakan Calhanoglu a marcat cu un şut din unghi, cu toată opoziţia goalkeeper-ului ceh. Stanek a fost înlocuit imediat şi a luat loc pe banca de rezerve cu mâna dreaptă într-o atelă.

Cehia a continuat să lupte, deşi era în inferioritate numerică, era condusă şi avea nevoie de victorie pentru a merge mai departe.

În min. 66, Cehia a restabilit egalitatea: la un duel aerian cu Chory, portarul Mert Gunok a scăpat mingea, atacantul ceh a trimis spre poartă, dar Samet Akaydin a respins de pe linie, după care Soucek a expediat mingea în plasă.

Cehia a fost nevoită să rişte tot mai mult şi jocul, unul fragmentat, s-a desfăşurat pe contre. Okay Yokuşlu a şutat peste poartă (87), dar Cenk Tosun a adus golul victoriei, la un contraatac supranumeric (90+4).