Germania, victorie muncită împotriva Danemarcei

Germania merge în sferturile de finală ale Campionatului European de fotbal – EURO 2024, pe care îl găzduiește, după ce a învins echipa Danemarcei cu scorul de 2-0 (0-0), sâmbătă seara, pe BVB Stadion din Dortmund. Golurile care au adus victoria au fost marcate de Kai Havertz, dintr-un penalty în minutul 53, și Jamal Musiala în minutul 68.

Această victorie marchează și încheierea unei serii negre pentru echipa antrenată de Julian Nagelsmann, care a avut eliminări premature în fazele grupelor la Cupele Mondiale din 2018 și 2022, precum și în optimile EURO 2020.

Germania a dominat clar întâlnirea, având o serie de ocazii de a înscrie încă din primele minute. Deși au avut o forțare în primele 20 de minute, germanii nu au reușit să deschidă scorul imediat. Ocaziile notabile au inclus un gol anulat pentru Schlotterbeck în minutul 4, după un paravan făcut de Kimmich. Portarul danez, Schmeichel, a ieșit la rampă respingând lovituri importante ale lui Kimmich și Schlotterbeck.

Meci întrerupt pentru 25 de minute din cauza furtunii

Partida a fost întreruptă în minutul 35 din cauza condițiilor meteo severe, inclusiv fulgere, ploaie torențială și grindină. După o pauză de 25 de minute, jocul a fost reluat.

grindina la euro
Furtuna cu grindină a oprit temporar partida de sâmbătă / SURSA FOTO: captură Ştirile ProTV
@dailymailsport Fans dance in the rain at Germany vs Denmark after play is halted after thunder and lightning ⛈️❌ #dailymailsport #dailymail #sports #news #football #soccer #euro2024 ♬ original sound – Daily Mail Sport

În ciuda unei dominări consistente, Germania și-a creat mai multe ocazii de gol până la finalul primei reprize, inclusiv o lovitură de cap a lui Havertz în minutul 37 respinsă de Schmeichel și o încercare a lui Schlotterbeck în plasa laterală în același minut.

Danezii au avut două oportunități notabile în prima repriză: Hoejlund a tras în plasa laterală după o greșeală în propria careu a lui Schlotterbeck (minutul 42), iar apoi același Hoejlund a fost blocat salvator de Neuer într-un contraatac lansat de Delaney (minutul 45).

Debutul reprizei secunde a fost plin de evenimente. Danezii au reușit inițial să înscrie (minutul 48), prin Andersen, după o fază fixă, dar golul a fost anulat de VAR pentru ofsaid la Delaney. Câteva minute mai târziu (minutul 51), VAR-ul a semnalat un henț în careul german, comis de Andersen la centrarea lui Raum, iar Havertz a deschis scorul din penalty (minutul 53).

Cu acest gol, Havertz a ajuns la patru reușite în două ediții consecutive ale EURO, fiind depășit în istoria naționalei germane doar de Mario Gomez și Jurgen Klinsmann, fiecare cu cinci goluri.

Havertz a fost aproape de a înscrie din nou în minutul 59, dar a ratat ocazia singur cu Schmeichel.

Danezii puteau răsturna jocul în minutul 66

Momentul care putea răsturna partida a avut loc în minutul 66, când Hoejlund a ratat o ocazie imensă, șutând de la 12 metri direct în Neuer. Germania s-a distanțat două minute mai târziu, când Schlotterbeck l-a găsit pe Musiala pe partea stângă, iar acesta a pătruns în careu și a înscris în colțul lung (minutul 68).

Musiala, marcând al treilea său gol la EURO 2024, a intrat în istoria naționalei Germaniei la acest turneu, devenind cel mai tânăr marcator în fazele eliminatorii ale competiției, la vârsta de 21 de ani și 124 de zile, depășindu-l pe Dieter Muller (22 de ani și 77 de zile în 1976).

În ultimele minute ale meciului, s-a desfășurat un joc tensionat, danezii căutând să înscrie măcar un gol de onoare, în timp ce Germania a încercat să lovească pe contraatac, fără succes în ambele cazuri.

Gazdele au avut câteva oportunități promițătoare, dar fiecare dintre ele a fost încheiată de semnalul de ofsaid.

Wirtz a ratat o bună ocazie în minutul 90, șutul său centrând direct în Schmeichel. Un gol marcat de Wirtz în prelungiri (minutul 90+1), după o degajare a lui Neuer și o combinație cu Fullkrug, a fost anulat pentru ofsaid.

În finalul meciului, după ce Rudiger l-a blocat pe Vestergaard în careu în minutul 90+3, Havertz a avut o altă ocazie mare pe contraatac, dar șutul său a fost respins de Schmeichel în minutul 90+5.

Germania aşteaptă acum meciul de duminică seară, dintre Spania şi Georgia, pentru a-şi afla următoarea adversară.