EURO 2024: Germania – Ungaria, scor final 2-0

Selecționata Germaniei, țara gazdă, a întâlnit miercuri formația Ungariei pe Stuttgart Arena la Campionatului European de fotbal – EURO 2024.

Min. 90: O nouă fază, dar Kimmich scoate mingea de pe linia porții.

Min. 75: Echipa Germaniei are o nouă ocazie însă Gulacsi intervine salvator la șutul de la distanță al lui Sane.

Min. 67: GOOOOOOLLL!!!! Germania se distanțează la 2 goluri, după reușita lui Gundogan.

Min. 60: Ungurii irosesc una din rarele lor ocazii la poarta nemților.

Min. 54: Mare ocazie pentru nemți, dar portarul Gulacsi reușește să respingă de două ori, în aceeași fază.

Min. 46: A început repriza a doua!

Min. 45+4: Germania conduce la pauză cu 1-0, după o primă repriză controlată autoritar.

Min. 45+2: Ungaria înscrie din fază fixă, dar golul este anulat pe motiv de ofsaid.

Min. 44: Musiala are un șut superb, care trece razant pe lângă poarta maghiarilor. Ungaria nu mai contează în meci.

Min. 26: Ocazie uriașă de gol pentru Ungaria!

Min. 22: GOOOOOOOLLL!!! Musiala deschide scorul pentru Germania, după o bâlbâială în serie a apărării Ungariei.

Min. 16: După primul sfert de oră, Germania are o posesie de 68%, iar raportul șuturilor pe poartă este deja de 2-1.

Min. 11: Nemții au o mare ocazie de a deschide scorul, prin Havertz.

Min. 6: Maghiarii nu se joacă și presează Germania, cu o nouă ocazie importantă de gol.

Min. 1: Ungurii încep în forță meciul și au o primă mare ocazie la poarta lui Neuer.

Echipele de start

Germania: 1. Manuel Neuer – 6. Joshua Kimmich, 2. Antonio Rudiger, 4. Jonathan Tah, 18. Maximilian Mittelstaedt – 23. Robert Andrich, 8. Toni Kroos – 10. Jamal Musiala, 21. Ilkay Gundogan (căpitan), 17. Florian Wirtz – 7. Kai Havertz. Selecționer: Julian Nagelsmann.

Rezerve: 12. Oliver Baumann, 22. Marc-Andre ter Stegen – 3. David Raum, 15. Nico Schlotterbeck, 16. Waldemar Anton, 20. Benjamin Henrichs, 24. Robin Koch, 5. Pascal Gross, 11. Chris Fuhrich, 25. Emre Can, 9. Niclas Fullkrug, 13. Thomas Muller, 14. Maximilian Beier, 19. Leroy Sane, 26. Deniz Undav.

Ungaria: 1. Peter Gulacsi – 5. Attila Fiola, 6. Willi Orban, 24. Marton Dardai – 14. Bendeguz Bolla, 8. Adam Nagy, 13. Andras Schaefer, 11. Milos Kerkez – 20. Roland Sallai, 10. Dominik Szoboszlai (căpitan) – 19. Barnabas Varga. Selecționer: Marco Rossi.

Rezerve: 12. Denes Dibusz, 22. Peter Szappanos – 2. Adam Lang, 3. Botond Balogh, 4. Attila Szalai, 7. Loic Nego, 15. Laszlo Kleinheisler, 18. Zsolt Nagy, 21. Endre Botka, 16. Daniel Gazdag, 17. Callum Styles, 26. Mihaly Kata, 9. Martin Adam, 23. Kevin Csoboth, 25. Krisztofer Horvath.