LIVE TEXT

Final de meci. Scor final 1-1. România merge în optimi în calitate de câştigătoare a grupei E. În celălalt meci al grupei, Ucraina și Belgia au remizat, scor 0-0. Astfel, toate cele patru echipei au încheiat grupa cu câte 4 puncte. Grație golaverajului superior, România a câștigat grupa, urmată de Belgia și de Slovacia. Cele trei echipe se califică, iar Ucraina pleacă acasă.

grupa e
SURSA FOTO: uefa.com

Minutul 66: Ianis Hagi și Denis Drăguș părăsesc terenul, fiind înlocuiți de Dennis Man și George Pușcaș.

Minutul 64: Slovacia vrea victoria Strelec a șutat puternic pe jos din afara careului mare, printre picioarele lui Radu Drăgușin, dar Florin Niță a respins cu succes cu piciorul. După câteva secunde, Haraslin l-a surprins pe Rațiu într-o poziție avansată și a trimis mingea puțin pe lângă bară.

Minutul 58: Florinel Coman a fost înlocuit de Deian Sorescu. Plouă puternic la Frankfurt. Tricolorii au avut două mari ocazii de a marca împotriva Slovaciei, prin Răzvan Marin și Denis Drăguș.

Minutul 55. Antrenorul Edi Iordănescu protestează de pe margine la o fază și primește cartonașul galben. E primul antrenor avertizat la acest Euro.

A început repriza a doua. Edi Iordănescu nu a făcut deocamdată nicio schimbare.

Pauză la Frankfurt. Tricolorii intră la vestiare la egalitate cu adversarii slovaci.

Minutul 36. GOOOOL România! Răzvan Marin înscrie din penalty. Este 1-1.

Minutul 35. Cu ajutorul VAR, s-a decis penalty pentru România, în urma unui fault asupra lui Ianis Hagi, care a avut loc chiar la marginea careului.

Minutul 32. Fază frumoasă a României, finalizată cu un şut al lui Andrei Rațiu pe centrul porţii, însă Martin Dúbravka prinde fără emoţii.

Minutul 24. GOL Slovacia! Ondrej Duda a înscris cu capul, din centrul careului. Slovacul era nemarcat.

Minutul 12. Tricolorii pun presiune. Ianis Hagi şutează şi el nu departe de vinclu.

Minutul 10. Ocazie uriaşă pentru România, prin Andrei Rațiu.

A început partida. Hai România!

Echipa anunţată de Edi Iordănescu: 1. Niţă – 2. Raţiu, 3. Drăguşin, 6. M. Marin, 10. Hagi, 11. Bancu, 15. Burcă, 17. Coman, 18. R. Marin, 19. Drăguş, 21. Stanciu – căpitan.

Rezerve: 12. Moldovan, 16. Târnovanu – 4. Rus, 5. Nedelcearu, 7. Alibec, 8. Cicâldău, 9. Puşcaş, 13. Mihăilă, 14. Olaru, 20. Man, 22. Mogoş, 23. Sorescu, 24. Racoviţan, 25. Bîrligea şi 26. Şut.

Mai jos, imagini cu tricolorii care ajung la stadionul din Frankfurt şi marea de suporteri români care îi întâmpină.

Euro 2024. LIVE TEXT, Slovacia – România, ora 19.00. 30 de mii de români îi vor susține pe tricolori de „Ziua Drapelului Național”

Toată România vibrează în așteptarea fluierului de start al jocului dintre naționala noastră și cea a Slovaciei, ultimul meci al tricolorilor din Grupa E de la Euro 2024. Partida este programată să înceapă de la ora 19:00, pe stadionul din Frankfurt.

Înaintea partidei, trebuie spus că din cele 47.000 de locuri în tribune, 33.000 vor fi ocupate de suporterii români. În jurul prânzului, elevii lui Edi Iordănescu au ieșit la o scurtă plimbare pe lângă hotelul unde echipa este cazată.

Echipele probabile

Slovacia: Dubravka – Pekarik, Vavro, Škriniar, Hancko – Kucka, Lobotka, Duda – Schranz, Bozeník, Haraslin

Selecționer: Francesco Calzona

România: Niță – Rațiu, Drăguşin, Burcă, Bancu – M. Marin – Man, R. Marin, Stanciu, Mihăilă – Drăguş

Selecționer: Edi Iordănescu

Iordănescu: Jucăm la victorie!

Tehnicianul Edi Iordănescu a prefațat întâlnirea spunând că elevii săi nu iau în seamă speculațiile că cele două echipe se gândesc la un egal de salon care le-ar asigura calificarea braț la braț.

„Am văzut jucători curajoși la cele două meciuri ale noastre, jucători mândri de ceea ce au făcut și de ceea ce își propun să facă în continuare. Suntem cu toții mândri să purtăm culorile României și să ne cântăm imnul. Este dreptul nostru să fim aici, un drept pe care l-am câștigat. Trebuie să jucăm pentru a câștiga. Nu ne vom gândi că un egal ne-ar putea ajuta. Nu vreau să fac alte previziuni. Trebuie să jucăm și să mergem la victorie”, a spus Edi Iordănescu, pentru UEFA.

Atacantul Denis Drăguş, a declarat și el că tricolorii îşi propun să câştige partida cu Slovacia, ultima din Grupa E şi să se revanşeze faţă de suporteri după eşecul cu Belgia.

„Toţi ne-am dorit foarte mult în meciul precedent, probabil că de aceea am luat uneori decizii greşite. Dar e în trecut, am analizat ce am făcut greşit, iar acum suntem foarte încrezători, mergem să câştigăm cu Slovacia. Dorim să ne revanşăm faţă de suporteri, să le producem din nou bucurii. Eu vreau să le mulţumesc, cred că toată Europa a fost uimită de ce s-a întâmplat pe stadion şi în afara lui cu suporterii români”, a spus Drăguş.

„Fiecare dintre noi este pregătit să dea peste 100% pentru echipa naţională. Suntem o familie, fiecare se bucură pentru celălalt, deci e mai puţin important cine joacă, cine nu joacă sau cine marchează, suntem toţi acolo”, a adăugat el.

Putem să ne calificăm de pe primul loc

România este pe primul loc din Grupa E, înaintea partidei. Toate echipele au același număr de puncte, astfel oricine se poate califica și oricine poate pleca acasă în urma ultimei runde, în care se vor disputa jocurile Slovacia – România și Ucraina – Belgia. În continuare, iată scenariile de calificare pentru România.

Victoria împotriva Slovaciei:

• România se califică sigur în faza eliminatorie.
  • Poate încheia chiar și pe prima poziție dacă Ucraina nu pierde în fața Belgiei.

Egalitate cu Slovacia:

• Poate termina pe primul loc dacă Belgia remizează cu Ucraina la același scor.

Înfrângere în fața Slovaciei:

• Dacă Belgia câștigă cu Ucraina, România termină a treia în grupă.
  • Trebuie să se numere printre cele mai bune 4 echipe în clasamentul locurilor 3 pentru a accede în faza următoare a competiției.
  • Cu 3 puncte și golaveraj +1, România se plasează foarte bine în acest clasament.
  • Ungaria (3 puncte, golaveraj 2-5) și Croația (două puncte, golaveraj 3-6) nu pot trece peste România decât dacă România pierde cu 5 goluri diferență.
  • Slovenia (două puncte, golaveraj 2-2) și Cehia (un punct, golaveraj 2-3) sunt momentan sub România, dar lucrurile se pot schimba după jocurile de marți și miercuri.

La centru este germanul Daniel Sibert

Arbitrul german Dabiel Sibert va conduce la centru meciul Slovacia – România UEFA. Centralul în vârstă de 40 de ani nu a mai arbitrat naţionala României până în prezent. El va fi ajutat de asistenţii Jan Seidel şi Rafael Foltyn, şi de al patrulea oficial Felix Zwayer, toţi din Germania. În camera VAR se vor afla Bastian Dankert – arbitru, Christian Dingert, şi ei tot din Germania, plus Massimiliano Irrati, din Italia, aceştia doi din urmă fiind asistenţi VAR.