Remiză la EURO 2024 în Grupa C: Danemarca – Slovenia, 1-1

Selecționatele Danemarcei și Sloveniei au terminat la egalitate, 1-1, duminică seara, la Stuttgart, în primul lor meci din Grupa C a Campionatului European de fotbal – EURO 2024, găzduit de Germania.

Danezii au deschis scorul prin Christian Eriksen în minutul 17, dar slovenii au egalat în minutul 77, prin Erik Janza.

Primul sfert de oră al partidei a fost unul de tatonare, cu prima ocazie aparținând slovenilor, dar Sesko a șutat pe lângă poartă de la circa 25 de metri. Danemarca a marcat un minut mai târziu, după o combinație între Eriksen și Wind, finalizată cu un șut la colțul lung de către decarul de la Manchester United.

Eriksen a devenit astfel cel mai vârstnic marcator al Danemarcei la EURO, la vârsta de 32 de ani și 123 de zile.

Echipa lui Kasper Hjulmand a fost aproape de desprindere în minutul 28, dar șutul-centrare al lui Eriksen a fost respins de Sesko în Mlakar, mingea ieșind în corner. Tot Danemarca a fost periculoasă și în finalul primei reprize, însă Eriksen a șutat imprecis la o pasă întoarsă de Wind.

Slovenia nu a reuşit până acum să învingă Danemarca în întâlnirile directe

După pauză, danezii au continuat să domine, iar Oblak a salvat un gol ca și făcut în minutul 65, blocând reluarea lui Hoejlund la centrarea lui Kristiansen. Slovenii au ieșit tot mai mult la atac, creând ocazii periculoase la poarta lui Schmeichel. În minutul 77, Janza a restabilit egalitatea cu un șut din marginea careului, deviat de Hjulmand, surprinzându-l pe Schmeichel.

Danemarca a încercat să forțeze golul victoriei, dar nu a reușit decât faze cu potențial scăzut. Vestergaard și Hjulmand au avut șuturi spre poartă, dar Oblak a fost la post.

Danemarca rămâne neînvinsă în duelurile cu Slovenia, având cinci victorii și două egaluri. În grupa preliminară, cele două echipe au terminat cu același număr de puncte (22), danezii câștigând grupa după 1-1 în deplasare și 2-1 acasă.

Olanda învinge Polonia cu 2-1 în debutul Grupei D la EURO 2024

Selecționata Olandei a învins naționala Poloniei cu scorul de 2-1, duminică, pe Volksparkstadion din Hamburg, în primul meci din Grupa D a Campionatului European de fotbal – EURO 2024, găzduit de Germania.

Polonia a deschis scorul prin Adam Buksa (16), dar Cody Gakpo (29) a egalat rapid pentru Olanda. Golul victoriei a fost înscris de Wout Weghorst (83), la doar două minute după ce a intrat pe teren.

Olanda, antrenată de Ronald Koeman, a dominat partida, având 64% posesie. Deși echipa Oranje a început ofensiv, cu Gakpo și Reijnders ratând ocazii importante, polonezii au fost primii care au marcat. Buksa a înscris cu o lovitură de cap, profitând de un corner bine executat de Zielinski.

Olandezii au revenit rapid în atac, iar eforturile lor au fost răsplătite în minutul 29, când Gakpo a marcat cu un șut deviat. Polonia a avut câteva oportunități, dar portarul Verbruggen a fost la post, intervenind decisiv la șuturile lui Kiwior și Zielinski.

După pauză, Olanda a continuat să preseze, dar portarul Szczesny a avut intervenții salvatoare la șuturile lui Depay și Dumfries. În cele din urmă, Weghorst a adus victoria Olandei, reluând în poartă o minge trimisă de Ake.

În ultimele minute, Polonia a încercat să egaleze, însă Verbruggen a fost de netrecut, respingând șuturile lui Swiderski, Moder și Zalewski. Olanda a debutat cu dreptul la EURO 2024 și își menține cea mai mare medie de goluri marcate din istoria competiției, cu 1,67 goluri pe meci.