Euro 2024: Portugalia lui Cristiano Ronaldo a învins Turcia

Euro 2024. Au marcat Bernardo Silva ’21, Samet Akaydin ’28 (autogol) şi Bruno Fernandes ’56. La autogolul lui Akaydiin, jucătorul turc a încercat să-i paseze mingea portarului, însă fără să verifice poziția acestuia. Portarul era ieșit din poartă, astfel că nu a reușit să prindă mingea.

Pe parcursul partidei au pătruns pe teren câţiva suporteri. Un copil, s-a fotografiat cu Cristiano Ronaldo.

Echipa antrenată de Roberto Martinez a deschis scorul în minutul 21, după ce Bernardo Silva a trimis mingea în plasă din centrarea lui Rafael Leao.

Portugalia s-a distanțat pe tabelă după o eroare majoră a defensivei adverse, când fundașul Samet Akaydin a trimis mingea spre poarta goală, părăsită de Altay Bayindir, rezultând astfel un gol spectaculos în minutul 28.

Turcia a reacționat imediat, dar Diogo Costa a respins șutul lui Kerem Akturkoglu în minutul 31.

Lusitanii au mai avut o oportunitate bună până la pauză, dar Cristiano Ronaldo (37) a șutat peste poartă din marginea careului.

În debutul reprizei secunde, Cristiano Ronaldo a dejucat pasul la ofsaid al turcilor și i-a pasat perfect lui Bruno Fernandes, care a marcat simplu în minutul 56.

Turcia a dominat ultimele 20 de minute ale partidei, căutând golul de onoare, dar portughezii s-au apărat bine și au reușit să păstreze rezultatul.

Bernardo Silva a fost aproape de al doilea său gol, însă Merih Demiral a blocat reluarea portughezului în minutul 90.

Echipe:

Turcia: Bayindir – Celik, Akaydin (Demiral ’75), Bardakci, Kadoglu – Ayhan (Yuksek ’58), Calhanoglu – Akturkoglu (Yildiz ‘58), Kokcu (Yazici ’46), Akgun (Guler ’70) – Bariş Alper Yilmaz. Selecţioner: Vincenzo Montella

Portugalia: Diogo Costa – Joao Cancelo (Semedo ’68), Pepe (Antonio Silva ’83), Ruben Dias, Nuno Mendes – Bruno Fernandes, Joao Palhinha (Ruben Neves ’46), Vitinha (Joao Neves ’88) – Bernardo Silva, Cristiano Ronaldo, Rafael Leao (Pedro Neto ’46). Selecţioner: Roberto Martinez

Meciul a fost arbitrat de germanul Fellix Zwayer.

EURO 2024: Georgia şi Cehia au încheiat la egalitate (1-1)

Selecționatele Georgiei și Cehiei au terminat la egalitate, scor 1-1 (1-0), în meciul disputat sâmbătă pe Volksparkstadion din Hamburg, în cadrul Grupei F a Campionatului European de fotbal – EURO 2024, găzduit de Germania.

Georgia, aflată la prima participare la un turneu final, a deschis scorul prin Georges Mikautadze în minutul 45+4 din penalty. Patrik Schick a egalat în minutul 59.

Cele două echipe au oferit un duel agreabil, în care Cehia a fost mult mai periculoasă, dar s-a văzut condusă după una din ultimele faze ale primei reprize.

Portarul Georgiei, Ghiorghi Mamardașvili, s-a remarcat în debutul meciului prin intervențiile sale la șuturile lui Adam Hlozek (minutul 3) și Patrik Schick (minutele 3 și 4).

Arbitrul Daniel Siebert a anulat golul înscris de Hlozek în minutul 23, după ce a consultat VAR-ul și a constatat că mingea fusese atinsă involuntar cu mâna.

Vaclav Cerny a finalizat slab un un-doi, iar Mamardașvili a prins mingea fără probleme în minutul 27.

Cehoaul Vladimir Coufal a fost aproape de autogol la o acțiune a lui Anzor Mekvabișvili, jucătorul Universității Craiova, în minutul 36.

Georgia a deschis scorul la primul său șut pe spațiul porții, când Georges Mikautadze a transformat un penalty în minutul 45+4, după un henț comis de Robin Hranac. Lovitura de la unsprezece metri a fost acordată în urma consultării VAR.

Cehia a egalat

Cehia a fost aproape de egalare în ultimele momente ale primei reprize, însă Mamardașvili a intervenit providențial în fața lui Schick în minutul 45+5.

Georgia a adoptat o tactică de așteptare și a fost periculoasă în debutul reprizei secunde, prin Ghiorghi Țitaișvili în minutul 48, dar mai ales prin Mekvabișvili, servit de vedeta Hvicea Kvarațhelia după un contraatac rapid în minutul 57.

Imediat după ocazia lui Mekvabișvili, Cehia a egalat prin Schick, care a trimis mingea cu pieptul în poartă după ce aceasta a revenit din bară în urma unei lovituri de cap a lui Ondrej Lingr la un corner în minutul 59.

Schick, golgheterul EURO 2020, cu cinci reușite, este la egalitate cu Cristiano Ronaldo.