Victor Ponta are toate semnăturile pentru alegerile prezidențiale
Victor Ponta a confirmat oficial că a obținut toate semnăturile necesare pentru a-și depune candidatura la alegerile prezidențiale.
Fostul premier a precizat că va finaliza în curând toate formalitățile legale, moment în care își va oficializa participarea în cursa pentru Palatul Cotroceni.
„Am terminat-o deja. Când termin toate procedurile, îmi depun candidatura”, a spus fostul premier.

Decizia de a candida, influențată de familie
Invitat la podcastul Hai live, moderat de Dan Andronic și Robert Turcescu, Victor Ponta a oferit detalii despre momentul în care a luat decizia de a intra în competiția electorală.
Potrivit acestuia, în seara de Crăciun, a discutat cu cei doi copii ai săi despre posibilitatea unei candidaturi.
„Mă așteptam să spună că nu, că la cât ne-a înjurat colegii… Însă, surpriză, au zic că de ce sa nu candidezi”, a precizat el.
Un posibil drum înapoi către PSD
Pe lângă ambiția prezidențială, Victor Ponta nu exclude o revenire în Partidul Social Democrat după încheierea mandatului de președinte, în cazul în care va câștiga alegerile.
Acesta consideră că suspendarea sa din PSD a fost un gest de respect față de alegători, dar lasă deschisă posibilitatea unei reconcilieri cu partidul care l-a consacrat în politica românească.
Victor Ponta vrea să-l convingă pe Marcel Ciolacu să-și dea demisia
Acesta a mai afirmat că, în cazul în care ar ajunge președinte, l-ar desemna premier pe Ioan Aurel Pop, actualul președinte al Academiei Române.
De asemenea, Ponta a menționat că intenționează să-l convingă pe Marcel Ciolacu să renunțe la funcția de prim-ministru pentru a permite formarea unui nou guvern.
„Îi spun lui Ciolacu să demisioneze și să facem alt guvern. Când m-am întors de la Mar-a-Lago, am vorbit cu Marcel Ciolacu. Atunci m-am decis să candidez. Uite că Meloni guvernează mai bine decăt partidele iubite de Bruxelles.
L-aș pune premier pe Ioan Aurel Pop”, a declarat Victor Ponta, întrebat de jurnalistul Dan Andronic, prezent în studio.
Fostul premier Victor Ponta își reafirmă intențiile politice și își anunță viziunea asupra viitorului României, subliniind că este pregătit să aducă schimbări semnificative. Acesta susține că are experiența și cunoștințele necesare pentru a transforma țara într-un stat independent și puternic.
„Sunt convins și pot și știu cum să fac ca România să devină independentă. Merg pe drumul meu și mă simt pregătit”, a precizat fostul lider PSD.
Întrebat despre finanțarea unei eventuale campanii electorale, Ponta a oferit un răspuns ferm, dar și critic la adresa legislației în vigoare. Acesta a evidențiat o aparentă lipsă de aplicare uniformă a legii, menționând cazul fundației lui Nicușor Dan, care, în opinia sa, colectează fonduri și le utilizează în scop politic.
„O să am. Legea este clară, noi nu o aplicăm. O fundație nu are voie să strângă bani. Acum avem fundația lui Nicușor Dan, care strânge bani și îi folosește în scop politic”, a continuat el.
Întregul podcast poate fi vizionat în clipul de mai jos.