Farul Constanța și-a aflat adversara din Conference League. E o echipă necunoscută în România

fotbal stadion suporteri Romania

SURSA FOTO: Facebook, FRF

Campioana României, Farul, a fost eliminată din preliminariile Ligii Campionilor de către campioana Republicii Moldova, Sheriff, după ce a fost învinsă cu 3-0, după prelungiri. Iată cine va fi următoarea adversară a echipei României.

După ce marți, Farul Constanța a pierdut în fața Sheriff Tiraspol (Republica Moldova) cu scorul de 3-0, miercuri, campioana României și-a aflat următoarea adversară.

Cine va fi următoarea adversară a Farului?

Astfel, Farul Constanța se va confrunta în turul doi preliminar din Conference League cu FC Urartu (Armenia), care a pierdut, după loviturile de departajare, în fața lui HSK Zrinjski (Bosnia).

FC Urartu este campioana Armeniei, terminând sezonul trecut pe primul loc, la trei puncte de Pyunik. A fost primul titlu câștigat de FC Urartu, după o așteptare de nouă ani. Până la reușita din stagiunea 2022-2023 pe plan intern, Urartu mai câștigase un singur titlu, în sezonul 2013-2014.

Echipa este antrenată de rusul Dmitri Gunko din iunie 2022. Lotul FC Urartu este unul multinațional, cu jucători din Rusia, Ghana, Nigeria, Ucraina, Brazilia, Burkina Faso și Franța. Vedeta echipei e atacantul francez, Yaya Sanogo, în vârstă de 30 de ani, fost jucător la Toulouse, Arsenal, Ajax și Auxerre.

FC Urartu a ajuns în turul II preliminar al Conference League, după ce a fost învinsă în turul I preliminar al Ligii Campionilor de HSK Zrinjsk(Bosnia). Meciul s-a terminat cu scorul de 1-0 pentru bosnieci, în tur, în deplasare. Returul s-a terminat cu scorul de 2-1 pentru FC Urartu după 90 de minute și 3-2 pentru HSK Zrinjsk, după cele două reprize adiționale.

FC Urartu și Farul Constanța se vor confrunta în turul II preliminar al Conference League, pe 27 iulie (tur) și 3 august (retur). Prima partidă va fi, la Ovidiu, iar returul se va juca la Erevan. Învingătoarea va trebui să treacă de turul III preliminar și apoi de play-off pentru a intra în grupele Conference League.

Gheorghe Hagi a fost extrem de supărat

La conferința de presă, tehnicianul Gheorghe Hagi nu și-a menajat deloc elevii. „Încep cu primul meci, de acasă, știam că vom întâlni o echipă experimentată, am făcut un meci bun contra lui Sheriff, știam că ne așteaptă unul foarte greu în deplasare, dar, spre surprinderea mea, cred că s-a văzut cea mai proastă versiune a noastră!

Nu pot să-mi explic, inexplicabil, am făcut cea mai proastă primă repriză posibilă. Temători, fără personalitate, n-am fost noi!

Când nu joci fotbal, e clar, îi așteaptă un singur lucru: să pierzi! Asta e realitatea, felicitări lui Sheriff. Noi? Capul jos, mergem acasă și de mâine reflectăm să vedem ce e de făcut. Încă o dată, cea mai proastă versiune a noastră!

În apărare n-am făcut nimic, în atac vârfurile inexistente, cum să ajungi la poartă?! Lenți, previzibili, munca noastră…”, a spus Gică Hagi în conferința de presă de marţi seară.