FCSB a câștigat Supercupa României

Joi seară, pe stadionul Steaua din București, formația FCSB a demonstrat superioritatea sa în fotbalul românesc, câștigând Supercupa României în fața echipei Corvinul Hunedoara, cu un impresionant scor de 3-0.

FCSB, campioana en titre a României, și-a impus jocul încă de la început, dominând terenul și controlând fiecare aspect al meciului. Primul gol al serii a fost marcat în minutul 21 de către Miculescu, stabilind tonul pentru restul întâlnirii. Echipa a continuat să impresioneze în repriza a doua, cu Ştefănescu majorând avantajul în minutul 52, înainte ca Luis Phelipe să stabilească scorul final în minutul 80.

În contrast, echipa Corvinul, câștigătoarea Cupei României Betano, a avut dificultăți în a-și impune jocul în fața unui adversar mai experimentat și bine organizat. Cu toate eforturile depuse de către Neacşa și Rodrigues în linia de atac, nu au reușit să spargă apărarea bine pusă la punct de FCSB.

Meciul a fost urmărit de 15.915 spectatori entuziaști.

FCSB și Corvinul
SURSA FOTO: sport.ro

Componența echipelor de fotbal

FCSB: A. Vlad – Antwi, Dawa, Chiricheș, Radunovic – Alhassan, Lixandru, Radaslavescu – Ștefănescu, Miculescu, Băluță
Rezerve: R. Udrea – V. Crețu, Panțîru, Haruț, Kiki, Edjouma, D. Popa, D. Toma, A. Musi, Ngezana, Phelipe, D. Popa
Antrenor: Elias Charalambous

Corvinul Hunedoara: Lefter – Iacob, Lică, Manolache, Velisar – Hrezdac, Roger, Neacșa – Pîrvulescu, Buș, Ubbink
Rezerve: Blaga – Pop, Bradu, Hergheligiu, Chindriș, Campan, Lupu, Gîrbiță, Cărăruș
Antrenor: Florin Maxim

FCSB și Corvinul s-au întâlnit ultima dată în 2021

FCSB a câștigat titlul de campioană în sezonul trecut al SuperLigii României, în timp ce Corvinul Hunedoara a surprins plăcut, adjudecându-și Cupa.

Întâlnirea precedentă dintre cele două echipe a avut loc în septembrie 2021, când echipa roș-albastră s-a impus cu scorul de 5-3 și s-a calificat în optimile Cupei României.

Florin Maxim (43 de ani) aștepta cu nerăbdare a meciului cu FCSB din Supercupa României.

”Vom juca pe un stadion frumos (n.r. Ghencea). Meciul e unul special, e pus la mijloc un trofeu, doar că datele problemei stau cumva diferit. Este primul meci oficial acum, iar finala Cupei României a fost ultimul meci oficial din sezonul trecut.

Echipa avea atunci o stare, o energie, o încărcătură. Acum, am luat lucrurile altfel, a fost o perioadă de vacanță pentru jucători, dar și de încărcătură.

Am avut trei amicale, trei meciuri foarte intense și solicitante. Mai aveam nevoie de câteva zile de readaptare, pentru că în Slovenia au fost niște temperaturi mai joase, iar acum a trebuit să ne readaptăm la temperaturile din România.

Va fi un meci special și pentru noi, dar și pentru ei. Va fi altfel. E important să vedem cum vom fi fizic la acest meci. Aici se va face diferența. Încărcătura cu care ne va prinde, e altfel. Dar, e un trofeu în joc și ne dorim să îl câștigăm!”, a declarat Florin Maxim, înaintea meciului FCSB – Corvinul.