Finala Copa America. Titlul 16 pentru Argentina, în faţa Columbiei. Ce a păţit Leo Messi

argentina Columbia

SURSA FOTO: X/ CONMEBOL Copa Americana

Argentina a învins Columbia cu 1-0, în prelungiri. Meciul a avut loc pe stadionul Hard Rock din Miami (Florida, SUA). Argentina a atins un nou record, câștigând un al 16-lea titlu la Copa America.

Finala Copa America: Argentina a bătut Columbia cu 1-0

Echipa națională a Argentinei a reușit o performanță remarcabilă, câștigând Copa America pentru a doua oară consecutiv. Aceasta a învins reprezentativa Columbiei cu scorul de 1-0.

Meciul s-a desfășurat pe stadionul Hard Rock din Miami. Meciul a avut nevoie de prelungiri.

Unicul gol a fost marcat de Lautaro Martínez în minutul 112 al prelungirilor, aducând Argentina la un pas de glorie.

Bucuria victoriei a fost umbrită de accidentarea starului Lionel Messi. În minutul 66, Messi s-a accidentat singur și a fost forțat să părăsească terenul.

Vizibil afectat, Messi și-a acoperit fața cu mâinile și a început să plângă pe bancă.

Un nou record pentru Argentina

Această victorie marchează cel de-al 16-lea titlu Copa America pentru Argentina. Echipa își consolidează, astfel, poziția de record în competiție.

Mai mult, acest triumf reprezintă al treilea titlu major consecutiv pentru echipa națională argentiniană, după succesul la Copa America 2021 și Cupa Mondială 2022.

Scene de haos la intrarea pe stadion

Înainte de începerea finalei, câteva zeci de fani au forțat intrarea pe stadion, provocând întârzierea meciului cu o oră și 20 de minute.

Sute de suporteri au fost blocați la intrare, deoarece porțile au rămas închise mai bine de o oră după ora stabilită pentru deschidere, 17:00 (00:00 ora României). Lovitura de start a fost, însă, amânată până la ora 21:30 (04:30 ora României).

Membrii serviciului de securitate au explicat pentru AFP că decizia de a închide porțile a fost luată pentru a controla mulțimea care forțase intrarea.

Deși măsurile de securitate stricte au cauzat disconfort și frustrare printre fani, acestea au fost necesare pentru a asigura siguranța tuturor celor prezenți.

Argentina a primit suma de  16 milioane de dolari pentru câștigarea ediției din acesta an a Copa Americana. Suma este mai mult decât dublă față de suma acordată în 2021.

În același timp, Columbia a primit suma de  7 milioane de dolari, arată presa din Argentina.