Finala Campionatului Mondial de handbal feminin. Franţa pleacă acasă cu marele trofeu

Duminică seară, pe 17 decembrie, a avut loc finala Campionatului Mondial de handbal feminin. S-au înfruntat Franța şi una dintre gazde, Norvegia.

După un meci extrem de disputat, în care Franţa a condus cu patru goluri diferenţă înainte de pauză, jucătoarele din Hexagon s-au impus la final cu scorul de 31-28.

Aşadar, Franţa este noua Campioană Mondială la handbal feminin!

Anul acesta, Danemarca, Suedia și Norvegia au fost gazdele Mondialului de handbal feminin.

Partida s-a jucat Jyske Bank Boxen Arena din Herning (Danemarca). Sala cu 12.500 de locuri este a doua cea mai mare de la acest Campionat Mondial, după cea de la Helsingborg (Suedia), care are 13.000 de locuri.

Fanii norvegieni au ocupat aproape trei sferturi din scaune, sportivele naţionalei jucând aproape ca pe teren propriu. Din păcate, susţinerea fanilor nu le-a dus spre victorie pe jucătoarele din Norvegia.

Ce parcurs au avut cele două echipe la acest campionat?

Echipa Franței, aflată sub îndrumarea antrenorului Krumbholz, a fost inițial în grupă alături de Angola, Islanda și Slovenia. Les Bleus au câștigat grupa cu trei victorii, primul meci fiind un aproape dezastru cu Angola, unde Franța a obținut victoria cu scorul strâns de 30-29. Urmează apoi victorii solide cu Islanda (31-22) și Slovenia (31-27).

În faza grupelor principale, Franța a întâlnit și învins Austria (41-27), Coreea de Sud (32-22) și chiar Norvegia, pe terenul acesteia la Trondheim, cu scorul de 23-22. În sferturi, Cehia a fost învinsă cu 33-22, iar în semifinale, Franța a dominat Suedia cu un scor de 37-28.

Norvegia n-a avut deloc emoţii în grupă. A învins Groenlanda cu 43-11 cu Groenlanda, a bătut Austria cu 45-18 și apoi 33-23 cu Coreea de Sud. În grupa principală a învins tot la scoruri fluvii Angola, 37-19 și Slovenia, 34-21, după care urmat șocul cu Franța, meci pierdut cu 23-22.

În sferturi, Olanda a trebuit să capituleze la șapte goluri, 30-23 și a urmat cel mai tare meci de la acest Mondial, în semifinala cu Danemarca. Danezele au condus permanent, din primul până în ultimul minut, dar Norvegia a egalat in extremis și în prelungiri, în ultima secundă, a marcat golul calificării prin Henny Reistad, scrie Fanatik.

Cele două echipe naționale s-au confruntat de numeroase ori în finale de acest calibru. Ultima întâlnire a avut loc chiar la ediția anterioară, unde Norvegia a cucerit aurul după o victorie categorică cu șapte goluri diferenţă, scor final 29-22.

De-a lungul a 27 de meciuri oficiale disputate între ele din 2006 până în prezent, Franța a înregistrat 6 victorii, un rezultat de egalitate, în timp ce Norvegia a obținut 20 de victorii.