Genial! Ana Bogdan, victorie superbă împotriva lui Kudermetova. România – Rusia 1 -1, după prima zi de Fed Cup

România a spulberat Rusia la Fed Cup, cel puţin în al doilea meci unde Ana Bogdan a învins-o pe Veronika Kudermetova cu scorul de 6-3, 6-7, 6-1. Avem şanse la marea finală ce se va desfășura în doar două luni. Este prezentată situația actuală din cadrul marelui meci.

România luptă împotriva Rusiei în Fed Cup. După prima zi de competiţie, scorul este egal 1-1, însă totul a început prost pentru tricolore după ce Gabriela Ruse a pierdut partida cu Ekaterina Alexandrova, scor 1-6, 4-6, după un meci în care experiența adversarei și-a spus cuvântul, iar greșelile neforțate au făcut diferența.

Ana Bogdan, victorie de vis

În cel de-al doilea meci al zilei, Ana Bogdan a luptat senzațional în fața Veronikăi Kudermetova. După un prim set câștigat lejer de româncă, 6-3, a urmat un act secund de infarct, care s-a decis la tie-break și care a durat 66 de minute. În decisiv, Ana s-a dezlănțuit și nu i-a dat nicio șansă rusoaicei. Ana Bogdan – Veronika Kudermetova s-a terminat 6-3, 6-7, 6-1.

Ana Bogdan – Veronika Kudermetova 6-3, 6-7, 6-1.

Rămâne de văzut însă, dacă România se va califica la Finalele Fed Cup by BNP Paribas de la Budapesta, din 14-19 aprilie 2020, la care vor participa 12 echipe. Fed Cup se dispută în premieră în acest an într-un nou format.

Reamintim că, România nu a întâlnit niciodată Rusia în Fed Cup, dar a avut două confruntări cu echipele URSS, ambele pierdute: la Melbourne, în 1978 (0-3), în sferturile Grupei Mondiale și la Praga, în 1986, în turul al doilea al Grupei Mondiale.