Naționala de handbal feminin a câștigat, luni, împotriva echipei Poloniei la Herning. Scorul final a fost de de 27-26 (13-10 la pauză). Aceasta a încheiat pe locul 3 în grupa III, totalizând 6 puncte și este programată să se întoarcă în țară marți.

Pentru Cristina Neagu, care a jucat doar într-un singur meci la Herning, este ultimul ei Campionat Mondial.

Cele mai importante marcatoare din echipa națională au fost Buceschi cu 11 goluri și Laslo cu 5. Urmează pe listă Pintea cu 4. În paralel, la echipa Poloniei s-a evidențiat Balsam cu 8 goluri înscrise.

cristina neagu
Cristina Neagu / SURSA FOTO: Dreamstime

Naționala de handbal a ratat calificarea

În aceeași zi, în grupa principală III, s-a desfășurat meciul Japonia – Serbia. Acesta s-a încheiat cu scorul de 22-20. Ultimul meci al zilei a fost între Germania și Danemarca. Cele două echipe sunt calificate în sferturile de finală.

Echipa de handbal feminin a României a ratat calificarea în faza sferturilor. Ea a pierdut și posibilitatea de a se califica direct la turneele preolimpice. Naționala va încheia competiția în plasamentul locurilor 9-12.

Cine s-a calificat în sferturile de finală

S-au calificat în sferturile de finală ale Campionatului Mondial echipele Suediei (din grupa I), Norvegiei și Franței (din grupa a II-a), Germaniei și Danemarcei (din grupa a III-a), Olandei și Cehiei (din grupa a IV-a). Ultima echipă la handbal feminin calificată va fi stabilită în grupa I. , între Muntenegru și Croația, după meciurile de luni.

Sferturile de finală ale Campionatului Mondial sunt programate pentru 12-13 decembrie, iar semifinalele vor avea loc în data de 15 decembrie, urmând ca finalele pentru medaliile competiției să se desfășoare pe 17 decembrie. International Handball Federation (IHF) va anunța echipele participante la turneele preolimpice din aprilie 2024 în funcție de clasamentul final al Campionatului Mondial.

Rezultatele complete ale echipei României

Iată rezultatele complete ale echipei României la Campionatul Mondial. Naționala a învins Chile cu scorul de 44-19, Serbia cu 37-28. A suferit înfrângeri împotriva Danemarcei cu 23-39 (în grupa preliminară E). Apoi a avut meciuri cu Germania pierzând cu 22-24. A câștigat împotriva Japoniei cu 32-28 și a Poloniei cu 27-26 (în grupa principală III).

Delegația României se va întoarce în țară marți.

România se remarcă ca singura națiune din lume care a fost prezentă la toate cele 26 de ediții ale Campionatului Mondial. Performanțele naționalei României la Campionatele Mondiale includ patru medalii.

Ultimul turneu din cariera Cristinei Neagu

La vârsta de 35 de ani, căpitanul echipei, Cristina Neagu, este singura jucătoare din lume care a câștigat de patru ori distincția „IHF World Player of the Year”. S-a întâmplat în anii 2010, 2015, 2016 și 2018.

Neagu nu a putut juca în ediția actuală a Campionatului Mondial. Ea a anunțat că aceasta va fi ultima ei participare la ediția din 2023. Jucătoarea speră să-și încheie cariera cu participarea la Jocurile Olimpice de la Paris.

Astfel, Campionatul Mondial din 2023 ar fi ultimul turneu din cariera sa, care cuprinde 7 participări la turneele finale ale Campionatului Mondial, 8 la turneele finale ale Campionatului European și două ediții ale Jocurilor Olimpice.