Ilie Năstase o critică pe Simona Halep pentru că a ales turneul din Hong Kong

Fostul mare tenismen român, Ilie Năstase, și-a exprimat dezacordul față de decizia luată de Simona Halep de a reveni pe terenul de tenis la un turneu de categorie mică, cum este WTA 125 din Hong Kong.

Dubla campioană de Grand Slam, care a revenit în circuit după o pauză de mai multe luni cauzată de o accidentare, a acceptat un wild card pentru competiția din Hong Kong, unde a jucat împotriva australiencei Arina Rodionova în primul tur. Halep s-a impus în trei seturi cu scorul 6-2, 4-6, 6-4.

Năstase a criticat alegerea lui Halep, spunând că turneul nu îi aduce niciun beneficiu și că ar fi trebuit să joace la competiții de anvergură mai mare, precum Wimbledon.

„Eu mă așteptam să joace la Wimbledon! Ce turneu e ăsta la Hong Kong?! Nu înțeleg! A fost numărul 1 mondial, ce-ți mai trebuie să joci la Hong Kong?! E o mare greșeală!”, a declarat Năstase pentru ProSport.

Năstase a adăugat că Halep ar trebui să joace la turnee puternice pentru a-și evalua cu adevărat forma și valoarea, în loc să își testeze nivelul la turnee de mai mică anvergură.

Cristian Tudor Popescu despre revenirea Simonei Halep: „Îndârjire. Asta am văzut”

Gazetarul Cristian Tudor Popescu a comentat și el revenirea Simonei Halep, lăudând voința și determinarea acesteia în primul meci de la turneul din Hong Kong.

CTP a remarcat că, deși Halep nu a mai jucat de luni bune, ea a arătat semne ale fostei campioane care a dominat circuitul WTA.

„Îndârjire. Asta am văzut la Simona în primul ei meci de turneu WTA, la Hong Kong, după atâta vreme de stat pe tușă.

Adversara, australianca Rodionova, s-a dovedit foarte incomodă, rezistentă în raliuri, capabilă să treacă brusc din apărare în atac și posedând un rever tăiat remarcabil”, a scris CTP pe Facebook.

Popescu a observat că Halep a trebuit să facă față unei adversare rezistente și unui „punct mort” fizic, dar a reușit să se impună în setul decisiv, câștigând cu 6-4.

„Voință este. Acum să vedem câte meciuri va mai fi capabilă să reziste…”, a adăugat CTP, lăsând loc de întrebare cu privire la capacitatea Simonei de a menține un șir de victorii.

Simona Halep câștigă primul meci la Hong Kong

Simona Halep, care a împlinit recent 33 de ani, a reușit să o învingă pe Arina Rodionova în primul tur al turneului WTA 125 din Hong Kong, cu scorul de 6-2, 4-6, 6-4.

Este prima sa victorie după o pauză de mai multe luni, de la meciul abandonat în luna mai la Trophee Clarins din Paris. Vezi aici mai multe detalii.