Încă o lovitură pentru Gheorghe Hagi! Farul Constanța, învinsă de FC Voluntari în Cupa României

Gheorghe Gica Hagi

Gică Hagi (SURSA FOTO: INQUAM Photos, George Călin)

Echipa lui Gică Hagi, Farul Constanța, nu mai are parcursul de regularitate de anul trecut. Marinarii au pierdut, marți, la Voluntari, în fața echipei locale cu scorul 0-2.

Formaţia FC Voluntari a învins, marţi, pe teren propriu, cu scorul de 2-0, echipa Farul Constanţa, în prima etapă a grupei D din Cupa României. Golurile au fost marcate de Florea (8) şi Cocian (85).

Farul a început cu stângul parcursul din grupele Cupei României, principalul obiectiv al sezonului pentru „marinari”, conform declarațiilor recente ale oficialilor. Cu numeroase rezerve în echipa de start, campioana a pierdut pe terenul lui FC Voluntari, o echipă în criză, scor 0-2.

Ilfovenii au reușit să deschidă scorul încă din minutul 8, prin Florea, care a înscris cu un șut din fața porții. Enes Sali a încercat să restabilească egalitatea din lovitură liberă, iar Nicolas Popescu a încercat să marcheze cu un șut de la distanță.

Pe finalul primei reprize, Dumiter a irosit o șansă uriașă de a înscrie. După pauză, ilfovenii au cerut penalty, însă Marcel Bîrsan a lăsat jocul să continue. Apoi, constănțenii au avut un gol anulat, al lui Rivaldinho.

Constănțenii au mai ratat două șanse majore de gol, iar ilfovenii au mai punctat o dată pe final, prin Andres.

Ilfovenii au avut penalti

În repriza a doua din Voluntari – Farul, la 1-0 pentru gazde, „centralul” Marcel Bîrsan nu a văzut un penalty în favoarea ilfovenilor. Faultul în careu comis de Gustavo Martins nu a fost penalizat de brigada lui Marcel Bîrsan.

În minutul 49, la o centare plecată spre careul dobrogenilor, apărătorul brazilian s-a urcat pe Andrei Dumiter. În săritură, l-a lovit cu cotul, doborându-l la pământ. Aflat foarte bine plasat, Bîrsan a lăsat jocul să continue, în mod surprinzător!

Și mai surprinzător este însă că nu s-a intervenit din cabina VAR. Faza la care gazdele au cerut penalty impunea intervenția arbitrajului video. Decizia l-a înfuriat pe Vadim Rață, care a primit un „galben” pentru proteste.

Eroarea lui Marcel Bîrsan vine la 9 zile de la Farul – FCSB 0-1. Aflat în camera VAR, Bîrsan nu a intervenit la penalty-ul ușor acordat de Colțescu roș-albaștrilor.

În primul meci al zilei, Oţelul Galaţi a trecut de SCM Zalău, scor 4-1. Cîrjan a deschis scorul de la 11 metri în minutul 14. Cisse a dublat avantajul gălățenilor cu scorul de 2-0. Cîrjan a reușit ”dubla” în minutul 36, iar, pe finalul primei reprize, Cherecheș a reușit să reducă din diferență.

În repriza secundă, gazdele au rămas în zece jucători după eliminarea lui Pop, iar Latouchent a stabilit scorul final în minutul 75.