Țiriac s-a răzgândit. Nu vor primi mașini doar românii medaliați cu aur la JO

Ion Ţiriac a promis câte o mașină pentru fiecare sportiv român care a câștigat o medalie de aur la Jocurile Olimpice.

Astfel, printre cei care ar fi beneficiat de un Hyundai Ioniq 5 se aflau David Popovici, canotorii Andrei Cornea și Marian Enache, precum și echipajul feminin de opt plus unu format din Maria Magdalena Rusu, Roxana Anghel, Ancuţa Bodnar, Maria Lehaci, Adriana Adam, Amalia Bereş, Ioana Vrînceanu, Simona Radiş și Victoria Ştefania Petreanu.

Ion Țiriac s-a răzgândit

Ion Ţiriac a anunțat, prin intermediul fiului său, dar și a Fundației că a schimbat decizia inițială. Acum, mașini vor fi acordate nu doar câștigătorilor de aur, ci și sportivilor care au obținut medalii de argint și de bronz la Jocurile Olimpice.

„Recent, am comunicat că vom oferi o mașină Ioniq 5 serie limitată câștigătorilor de aur la Olimpiadă. Astăzi, domnul Ion Ţiriac, fondatorul nostru, aduce o modificare la această decizie și o anunță prin intermediul acestei declarații.” , se arată pe pagina oficială de Instagram a Fundației Țiriac.

,,Nu doar locul 1 va primi de la fundația Țiriac mașină. Locurile, că avem mai multe. Mult mai multe! Premiem și argintul, și bronzul. Mulțumim că ne faceți fericiți”, a fost mesajul postat pe Instagram de Alexandru Ion Țiriac.

România a obținut până în prezent șapte medalii la Jocurile Olimpice de la Paris

Printre acestea se numără medaliile de aur câștigate de David Popovici la proba de 200 de metri liber și de echipajul feminin de canotaj 8+1.

Medaliile de argint au fost obținute de Ancuţa Bodnar și Simona Radiş la dublu vâsle feminin, Ioana Vrînceanu și Roxana Anghel la dublu rame feminin, și Gianina van Groningen și Ionela Cozmiuc la dublu vâsle feminin, categoria ușoară.

Singura medalie de bronz a fost câștigată de David Popovici la proba de 100 de metri liber.

Ultima medalie de aur obținută de delegația României este cea a echipei feminine de canotaj 8+1. Sportivele care au câștigat prima poziție la finalul probei sunt: Maria Magdalena Rusu, Roxana Anghel, Ancuţa Bodnar, Maria Lehaci, Adriana Adam, Amalia Bereş, Ioana Vrînceanu, Simona Radiş și Victoria Ştefania Petreanu.