David Popovici s-a calificat în semifinalele probei de 100 m liber de la Jocurile Olimpice 2024

David Popovici s-a calificat în semifinalele probei de 100 de metri liber de la Jocurile Olimpice de la Paris, Franța, ce va avea loc marți, ora 21:30. Înotătorul român a obținut un timp de 47,92 de secunde. A terminat seriile de calificare cu al treilea cel mai bun timp. Doar patru sportivi au coborât sub pragul de 48 de secunde.

Cu o zi în urmă, David Popovici a cucerit medalia de aur în proba de 200 m liber, devenind astfel primul campion olimpic al nataţiei masculine din România. La doar 19 ani, a încheiat cursa într-un minut, 44 de secunde şi 72 de sutimi, acesta fiind primul titlu olimpic din cariera sa.

Rezultatele sportivilor români de azi, 30 iulie, la JO 2024

Canotaj

Echipajul de patru rame (4-) masculin, format din Ciprian Tudosă, Andrei Mândrilă, Sergiu Bejan, Ştefan Berariu, s-a calificat în finală. Cei patru au ocupat locul doi în recalificări. Timpul obţinut a fost de cinci minute, 53 de secunde şi 52 de sutimi.

Marian Florian Enache şi Andrei Sebastian Cornea s-au calificat în finala probei de dublu vâsle masculin din cadrul concursului de canotaj. Cei doi campioni europeni en-titre au încheiat pe locul trei prima serie în care au evoluat, cu timpul de şase minute, 15 secunde şi 73 de sutimi. Pe primele două locuri s-au clasat cei din Olanda şi Spania.

Ancuţa Bodnar şi Simona Radiş, campioane olimpice en-titre, s-au calificat în finala probei de dublu vâsle feminin din cadrul concursului de canotaj. Bodnar şi Radis au încheiat proba în şase minute, 51 de secunde şi 41 de sutimi. Cu 350 de metri înainte de final, româncele ocupau locul patru, însă s-au impus după un finiş extraordinar. Ele au fost urmare de reprezentantele Norvegiei și Regatului Unit al Marii Britanii și al Irlandei de Nord.

Mihai Chiruţă s-a calificat în semifinale la simplu vâsle, după ce terminat pe locul doi în seria sa. Sportivul din România a încheiat cursa în şase minute, 46 de secunde şi 32 de sutimi. Primii doi clasaţi au fost reprezentanţii Germaniei şi Belgiei.

Tenis de masă

Jucătoarea de tenis de masă Bernadette Szocs s-a calificat în optimile probei de simplu. Szocs a trecut în turul doi de sportiva ucraineană Margaryta Pesotska, scor 4-1. Scorul pe seturi a fost 12-14, 11-5, 12-10, 14-12, 11-4. Meciul lor a durat 45 de minute.