Jocurile Olimpice 2024. David Popovici s-a calificat în finala probei de 100 de metri liber de la Jocurile Olimpice de la Paris, cu al cincilea timp.

Update: La finalul cursei, David s-a declarat mulțumit de prestația sa și a declarat că va da totul în marea finală.

„Sunt foarte ok. Cel mai important lucru pe care îl aveam de făcut era să mă calific. După seara de ieri, am adormit destul de greu; oricum, m-am culcat târziu pentru că am avut tot felul de chestii de făcut. Masaj, masa pe care am luat-o târziu, test antidoping.

Dar m-am odihnit. Și o să mă odihnesc și în noaptea asta, iar mâine e ultima cursă de la concursul ăsta. O să dau tot ce am mai bun și tocmai de-asta nu o să fiu dezamăgit dacă nu va ieși cum e în capul meu. Ieri am avut trac. A fost o finală foarte încordată. Eram extrem de agitați și blocați în căpățânile noastre. Se vede pe fețele lor, pe fața mea. Nu suntem invincibili. Mulțumesc, mă duc să mă refac”, a declarat David Popovici.

David Popovici a înregistrat un rezultat spectaculos la Jocurile Olimpice

Popovici a ocupat locul doi în seria a doua, cu timpul de 47 de secunde şi 66 de sutimi. Seria a fost câştigată de chinezul Zhanle Pan (47.21), care va intra cu primul timp în finală.

Al doilea timp i-a aparţinut australianului Kyle Chalmers (47.58). Al treilea timp i-a aparţinut ungurului Nandor Nemeth (47.61). Al patrulea timp i-a aparținut francezului Maxime Grousset (47.63).

Britanicul Matt Richards a pierdut la două sutimi aurul în faţa lui Popovici

Britanicul Matt Richards, care la 200 metri a pierdut la două sutimi aurul în faţa lui Popovici. Astfel, nu a reuşit calificarea în finala probei.

Amintim că finala este programată miercuri, 31 iulie, de la ora 23:39.

David Popovici
SURSA FOTO: Facebook, David Popovici

Popovici a câştigat deja o medalie de aur la actuala ediţia a Jocurilor Olimpice

Jocurile Olimpice 2024. Amintim că sportivul a câştigat deja o medalie de aur la actuala ediţia a Jocurilor Olimpice, la 200 metri liber.

Popovici este unul dintre cei mai tineri sportivi, având doar 19 ani. El urmează să împlinească vârsta de 20 ani la 15 septembrie.

Amintim că Ion Țiriac i-a oferit lui Popovici un cadou de 50.000 de euro pentru a-i celebra realizările.

De asemenea, în semn de recunoaștere a performanțelor sportivilor români, Ion Țiriac a declarat că fiecare atlet care câștigă o medalie de aur la Jocurile Olimpice va primi o limuzină electrică Hyundai Ioniq 5, lansată în iulie 2023.

Fiul miliardarului, Alexandru Țiriac, a făcut public acest anunț. El a subliniat că, prin acest gest de apreciere și mândrie, Fundația dorește să răsplătească acești „comori locale” pentru munca lor și contribuția semnificativă adusă țării.

„Ca un gest de apreciere şi mândrie, Fundaţia Ţiriac propune un premiu prin care să îi răsplătească pe cei consideraţi comori locale. Munca lor şi mândria pe care ne-au adus-o tuturor românilor sunt uriaşe. Fiecare dintre sportivii care vor câștiga o medalie de aur la Jocurile Olimpice va primi ultimul model de limuzină Hyundai Ioniq 5”, a transmis Alexandru Țiriac pe Instagram.