Jocurile Olimpice 2004. Această ediție a reprezentat un mix de tradiție și inovație, reflectând atât istoria antică, cât și progresul modern al sportului

Emblemă Jocurile Olimpice de la Atena 2004

SURSA FOTO: Wikipedia

Ceremonia de deschidere a fost memorabilă pentru evocarea istoriei și culturii grecești. Spectacolul a inclus elemente tradiționale grecești și a fost apreciat pentru scenografia sa impresionantă.

Jocurile Olimpice de la Atena din 2004 au fost un festival atletic desfășurat în perioada 13-29 august. Acestea au reprezentat cea de-a 25-a ediție a Jocurilor Olimpice moderne.

Jocurile Olimpice din 2004 au revenit în Grecia, locul de naștere al Jocurilor antice și locul inaugurării Jocurilor Olimpice moderne. Entuziasmul din jurul întoarcerii acasă a fost temperat de preocupările legate de securitate legate de proximitatea Atenei față de Orientul Mijlociu instabil din punct de vedere politic.

În plus, întârzierile serioase ale lucrărilor de construcție și îngrijorările legate de vremea caldă și umedă din Atena. Precum și nivelul ridicat de poluare a aerului, care ar fi în detrimentul sportivilor, au determinat Comitetul Olimpic Internațional (CIO) să ia în considerare pentru scurt timp mutarea Jocurilor într-un alt oraș.

Presa s-a ocupat de aceste probleme și a prezis un eșec lamentabil. Niciuna dintre calamitățile așteptate nu a avut loc. Până în ziua deschiderii, orașul a fost reconstruit splendid. Toate locurile de desfășurare și facilitățile erau pregătite.

Inovațiile Atenei în organizarea competiției

Sistemul de transport extrem de modern a funcționat bine, iar securitatea a fost cea mai bună de până acum. Căldura i-a afectat pe unii concurenți, iar prezența spectatorilor a fost slabă la unele dintre primele evenimente.

Peste 20 de sportivi au fost descalificați după ce au picat testele pentru consumul de droguri care îmbunătățesc performanța. Controversele privind punctajul la gimnastică și scrimă au ținut prima pagină a ziarelor. Cu toate acestea, cea mai mare parte a evenimentului de 17 zile s-a desfășurat fără probleme. Cele 35 de locații de concurs au fost considerate excelente.

În 2004, un număr record de 201 comitete olimpice naționale au fost reprezentate. Aproape 11.100 de sportivi au concurat în 37 de discipline din 28 de sporturi.

Femeile au participat pentru prima dată la lupte libere și sabie. Fenomenul înotului american Michael Phelps s-a clasat în fruntea clasamentului cu opt medalii (șase de aur și două de bronz), un record.

Prima medalie a Chinei în proba de atletism masculin

Pe pistă, britanicul Kelly Holmes și etiopianul Hicham El Guerrouj au fost dublu medaliați cu aur. Hurdlerul Liu Xiang a câștigat prima medalie de aur a Chinei în atletismul masculin. Ultima probă, maratonul masculin, a fost câștigată de italianul Stefano Baldini. Asta după ce liderul, brazilianul Vanderlei Lima, a fost agresat de un spectator la aproximativ 6,4 km de linia de sosire.

Lima, care și-a revenit și a câștigat medalia de bronz, a primit medalia Pierre de Coubertin pentru „demonstrația sa excepțională de fair-play și valori olimpice”.

Pentatlon / SURSA FOTO: Wikipedia

Michael Phelps este un înotător american, cel mai medaliat sportiv din istoria Jocurilor Olimpice. Acesta are un palmares de 28 de medalii, dintre care 23 de aur. La Jocurile Olimpice de la Beijing din 2008, el a devenit primul atlet care a câștigat opt medalii de aur la o singură Olimpiadă.

Phelps a fost crescut într-o familie de înotători și s-a alăturat prestigiosului North Baltimore Aquatic Club la vârsta de șapte ani. A terminat al cincilea la 200 de metri fluture la Jocurile Olimpice din 2000 de la Sydney.

Ascensiunea lui Michael Phelps spre succes

La naționalele de primăvară ale SUA din 2001, el a devenit, la vârsta de 15 ani, cel mai tânăr deținător de recorduri mondiale în înotul masculin, când a înregistrat 1 min 54,92 sec la 200 de metri fluture.

În același an a câștigat primul său titlu internațional la campionatele mondiale de la Fukuoka, Japonia. A obținut cinci medalii la Campionatele Pan-Pacific din 2002, dintre care trei de aur. La naționalele de primăvară ale SUA din 2003, el a devenit primul înotător masculin care a câștigat titluri în trei stiluri diferite de înot la un singur campionat național.

Atletă / SURSA FOTO: Wikipedia

Mai târziu a doborât cinci recorduri mondiale individuale fără precedent la campionatele mondiale din Barcelona, Spania. De asemenea, Phelps a cucerit cinci titluri la naționalele de vară ale SUA, cele mai multe câștigate de un înotător masculin la un singur campionat.

Performanța din Atena a sportivului american

La Jocurile Olimpice de la Atena din 2004, Phelps a cucerit șase medalii de aur și două medalii de bronz. Acesta a stabilind totodată cinci recorduri olimpice mondiale.

Cele patru medalii de aur la înot au egalat un record stabilit de americanul Mark Spitz la Jocurile Olimpice de la Munchen din 1972. Phelps a continuat să domine sportul la campionatele mondiale din 2007 de la Melbourne, unde a câștigat șapte medalii de aur și a stabilit cinci recorduri mondiale.Cu cele șapte titluri ale sale, Phelps l-a egalat pe Spitz în topul celor mai multe victorii la o competiție internațională majoră.