Jocurile Olimpice de vară 2024 de la Paris. România şi-a încheiat participarea la această Olimpiadă

Jocurile Olimpice de vară 2024 de la Paris. Astăzi, 11 august, este ultima zi a Olimpiadei, iar sportivii din România şi-au încheiat deja oficial participarea.

Comitetul Olimpic şi Sportiv Român a postat un mesaj de felicitare pentru toţi cei care au evoluat sub tricolor, ilustrat cu o imagine în care apar medaliaţii noştri de la această ediţie.

„Sportivii români v-au simțit alături, le-ați transmis energie pozitivă și gandurile bune au ajuns la sufletul lor! Au simțit sprijin și atunci când nu au reușit să atingă podiumul.

Victoriile lor sunt ale României! Pentru că, la această ediție a Jocurilor Olimpice Paris 2024 am fost #toțipentru1, toți pentru Team Romania!

Tricolorii mulțumesc tuturor celor care au sprijinit #TeamRomania!”, este mesajul postat pe pagina de Facebook a COSR.

Cine sunt sportivii români care au adus acasă medalii de la Paris?

România a obținut primul său podium la Jocurile Olimpice de la Paris 2024 prin performanța senzațională a înotătorului David Popovici, care a câștigat medalia de aur în proba de 200 m liber. Această reușită a fost doar începutul unei serii de succese pentru delegația română.

Într-o altă zi strălucitoare pentru echipa României, canotorii Andrei Cornea și Marian Enache au cucerit aurul la proba de dublu vâsle masculin, iar echipajul feminin de opt plus unu a obținut, de asemenea, titlul suprem, consolidând poziția României în fruntea competițiilor pe apă.

sportivi romani medalii jocurile olimpice
SURSA FOTO: Inquam Photos, George Călin

Performanțele nu s-au oprit aici: Ancuța Bodnar și Simona Radiș au adus acasă medalia de argint la dublu vâsle feminin, iar Ioana Vrînceanu și Roxana Anghel au reușit să câștige argintul la dublu rame feminin, după un finiş spectaculos.

De asemenea, Gianina van Groningen și Ionela Cozmiuc au devenit vicecampioane olimpice la dublu vâsle feminin, categorie ușoară.

Trei medalii de aur, patru de argint şi două de bronz. La acest moment, suntem pe poziţia 23 în clasamentul general

La haltere, Mihaela Cambei a completat tabloul de argint al României, obținând a doua poziție la categoria 49 kilograme, într-o finală extrem de disputată.

David Popovici a adăugat încă o medalie la palmaresul său, de data aceasta de bronz, în proba de 100 m liber, unde aurul a fost câștigat de chinezul Zhanle Pan, care a stabilit un nou record mondial.

Gimnastica românească a avut și ea un moment de triumf, după ce Ana Maria Bărbosu a fost declarată medaliată cu bronz în concursul de sol, în urma unei decizii luate de Tribunalul de Arbitraj Sportiv (TAS) și confirmată de Federația Internațională de Gimnastică.

Delegația României, compusă din 106 sportivi, a demonstrat o dată în plus valoarea și talentul sportivilor români la nivel mondial, cu rezultate de excepție în multiple discipline.

Totuși, participarea României a fost umbrită de suspendarea atletei Florentina Iușco pentru dopaj, chiar cu o zi înainte de începerea competițiilor.