Jocurile Paralimpice au ajuns la final. Ceremonia de încheiere a adunat 60.000 de spectatori

După cele 11 zile pline de adrenalină și emoții intense la Paris, Jocurile Paralimpice s-au încheiat cu o ceremonie spectaculoasă pe Stade de France, în fața a 60.000 de spectatori.

Atmosfera a fost animată de 24 de DJ francezi, care au energizat publicul timp de 4 ore. Sportivii români se întorc acasă cu două medalii valoroase: aur la judo, obținut de Alexandru Bologa, și bronz la tenis de masă, câștigat de Camelia Ciripan.

Președintele Emmanuel Macron a fost întâmpinat cu huiduieli atunci când a fost prezentat mulțimii. Totuși, incidentul a fost repede depășit, iar ceremonia a continuat cu spectacole artistice remarcabile.

Ulterior, ștafeta a fost predată orașului Los Angeles, gazda Jocurilor Olimpice și Paralimpice din 2028. Thomas Jolly, directorul artistic al evenimentului, a fost responsabil pentru fiecare detaliu al spectacolului.

Ceremonia s-a încheiat cu un impresionant show de artificii.

Sportivii români se întorc acasă cu două medalii valoroase

România a avut o prezență notabilă la Jocurile Paralimpice, câștigând două medalii valoroase: aur la judo pentru Alexandru Bologa în categoria 73 de kilograme și bronz la tenis de masă pentru Camelia Ciripan.

Alexandru Bologa a fost, de asemenea, distins cu onoarea de a purta drapelul țării noastre în cadrul ceremoniei.

Jocurile Paralimpice reunesc sportivi cu dizabilități din întreaga lume, competițiile fiind adaptate nevoilor și provocărilor fiecărei persoane.

Jocurile Paralimpice
SURSA FOTO: Facebook, Elisabeta Lipă

România încheie Jocurile Paralimpice pe locul 61 în clasamentul medaliilor

China a încheiat Jocurile Paralimpice 2024 de la Paris pe primul loc în clasamentul medaliilor, cu un total de 220 de distincții, dintre care 94 de aur.

România s-a situat pe locul 61, având două medalii în total, una de aur și una de bronz, conform anunțului site-ului oficial al competiției, făcut duminică după finalizarea tuturor probelor.

România a fost reprezentată de șase sportivi la Jocurile Paralimpice de la Paris: Alexandru Bologa și Daniel Vargoczki la judo, Eduard Novak și Theodor Matican la ciclism, iar Camelia Ciripan și Bobi Simion la tenis de masă.

China a terminat pe primul loc în clasamentul pe medalii la Jocurile Paralimpice, cu un total de 220 de medalii, dintre care 94 de aur, 76 de argint și 50 de bronz. Marea Britanie a ocupat locul doi, cu 49 de medalii de aur, 44 de argint și 31 de bronz, adunând un total de 124 de medalii. Statele Unite ale Americii au fost pe locul trei, cu 36 de medalii de aur, 42 de argint și 27 de bronz, totalizând 105 medalii.