Rezultate Liga Campionilor. PSG-AC Milan 3-0

Liga Campionilor. PSG a învins miercuri, 24 octombrie 2023, echipa AC Milan cu un scor de 3-0. Meciul s-a desfășurat miercuri seara, pe Parc des Princes. Stadionul de fotbal este situat în sud-vestul Parisului, Franța, și are o capacitate de 48,712 de locuri.

În acest meci din etapa a treia a grupelor Ligii Campionilor la fotbal, golurile au fost marcate de Kylian Mbappe (32), Randal Kolo Muani (53) şi Kang-in Lee (89). Kolo Muani a fost surpriza serii, care a reușit astfel primul gol în cariera sa la PSG în Champions League.

Rossonerii de la AC Milan sunt în situația deloc de invidiat de a risca eliminarea din cauza faptului că nu au avut nicio victorie. Acest lucru se întâmplă la jumătatea fazei grupelor.

Manchester a învins în deplasare Young Boys Berna

Manchester City, campioana en titre, a câștigat în meciul împotriva echipei Young Boys Berna cu un scor de 3-1. Golurile pentru echipa engleză au fost marcate de elvețianul Manuel Akanji în minutul 48 și de olandezul Erling Haaland care a reușit un dublu, marcând în minutele 67 (penalty) și 86.

Young Boys Berna a reușit un gol de onoare prin intervenția lui Mechak Elia în minutul 52. Acest rezultat a consolidat poziția lui Manchester City în competiția europeană.

Evanilson a fost eroul victoriei echipei FC Porto, care a învins cu scorul de 4-1 campioana Belgiei, Royal Antwerp, într-un meci disputat pe terenul gazdelor.

Royal Antwerp a deschis scorul prin Alhassan Yusuf în minutul 37, dar Evanilson, care a intrat în repriza secundă, a marcat un hat-trick în minutele 46, 69 și 84, aducând victoria echipei FC Porto. Cel de-al patrulea gol al „dragonilor” a fost înscris de canadianul Stephen Eustaquio în minutul 54.

Iată toate rezultatele din grupe, înregistrate miercuri

Grupa E
Feyenoord Rotterdam – Lazio Roma 3-1
Au marcat: Santiago Gimenez 31, 74, Ramiz Zerrouki 45+2, respectiv Pedro Rodriguez 83 – penalty.

Celtic Glasgow – Atletico Madrid 2-2
Au marcat: Kyogo Furuhashi 4, Luis Palma 28, respectiv Antoine Griezmann 25, Alvaro Morata 53.
Antoine Griezmann a ratat un penalty în min. 25 (a apărat Joe Hart).
Cartonaş roşu: Rodrigo De Paul (Atletico, 82).

Paris Saint-Germain – AC Milan 3-0
Au marcat: Kylian Mbappe 32, Randal Kolo Muani 53, Kang-in Lee 89.

RB Leipzig – Steaua Roşie Belgrad 3-1
Au marcat: David Raum 12, Xavi Simons 59, Dani Olmo 84, respectiv Marko Stamenic 70.

Young Boys Berna – Manchester City 1-3
Au marcat: Mechak Elia 52, respectiv Manuel Akanji 48, Erling Haaland 67 – penalty, 86.

FC Barcelona – Şahtior Doneţk 2-1
Au marcat: Ferran Torres 28, Fermin Lopez 36, respectiv Gheorghi Sudakov 62.

Royal Antwerp – FC Porto 1-4
Au marcat: Alhassan Yusuf 37, respectiv Evanilson 46, 69, 84, Stephen Eustaquio 54.

Clasament
1 FC Barcelona 3 3 0 0 8-1 9
2 FC Porto 3 2 0 1 7-3 6
3 Şahtior Doneţk 3 1 0 2 5-7 3
4 Royal Antwerp 3 0 0 3 3-12 0

Legendă: M – meciuri, V – victorii, E – egaluri, Î – înfrângeri, GM – goluri marcate, GP – goluri primite, P – puncte